Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek dochodowy od osób prawnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:39:50
niemcy, podatki, vat

Podatek dochodowy od osób prawnych - Korperschaftsteuer - w wysokości 15 proc. pobierany jest wyłącznie od dochodów spółek mających osobowość prawną. Chodzi o spółki z o.o. (GmbH) oraz akcyjne (AG), które mają siedzibę bądź zarząd w Niemczech.

Takie spółki podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółki kapitałowe założone na gruncie prawa polskiego (których siedziba i siedziba zarządu znajduje się w Polsce), utrzymujące na terytorium Niemiec jedynie zakład, podlegają w Niemczech ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od osób prawnych.

W celu prawidłowego rozliczania dochodów z działalności spółek założonych w Niemczech zaleca się przestrzeganie przepisów polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i skorzystanie z usług doradcy podatkowego.

 

 

Dochód roczny osób prawnych w Niemczech, stanowiący podstawę opodatkowania, ustalany jest na podstawie rocznego bilansu przedsiębiorstwa, zgodnie z niemieckimi przepisami o rachunkowości. Wypłata dywidendy udziałowcom spółki kapitałowej wiąże się z kolei z opodatkowaniem jej podatkiem od zysków kapitałowych tzw. Kapitalertragsteuer (KapSt), którego wysokość wynosi 25 proc.

W odróżnieniu od spółek kapitałowych, spółki osobowe w Niemczech nie podlegają obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (Korperschaftsteuer), a jedynie podatkowi od działalności gospodarczej. Dochód uzyskany w ramach spółki osobowej (w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli zaś udziałowcem spółki osobowej jest osoba prawna (najczęściej sp. z o.o. w spółce komandytowej), jej dochód uzyskany w spółce komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, bez możliwości zaliczenia na to konto podatku od działalności gospodarczej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tworzenie treści na stronę internetową - Pomoc w zdobyciu pracownika

Witam, zajmujemy się tworzenie treści na strony zajmujące się pomocą w pozyskaniu pracownika z ...
Polska - Sokola 2020-11-27 Dodał: Łukasz Tomaszczyk IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert