Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek dochodowy od osób prawnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:39:50
niemcy, podatki, vat

Podatek dochodowy od osób prawnych - Korperschaftsteuer - w wysokości 15 proc. pobierany jest wyłącznie od dochodów spółek mających osobowość prawną. Chodzi o spółki z o.o. (GmbH) oraz akcyjne (AG), które mają siedzibę bądź zarząd w Niemczech.

Takie spółki podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółki kapitałowe założone na gruncie prawa polskiego (których siedziba i siedziba zarządu znajduje się w Polsce), utrzymujące na terytorium Niemiec jedynie zakład, podlegają w Niemczech ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od osób prawnych.

W celu prawidłowego rozliczania dochodów z działalności spółek założonych w Niemczech zaleca się przestrzeganie przepisów polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i skorzystanie z usług doradcy podatkowego.

 

 

Dochód roczny osób prawnych w Niemczech, stanowiący podstawę opodatkowania, ustalany jest na podstawie rocznego bilansu przedsiębiorstwa, zgodnie z niemieckimi przepisami o rachunkowości. Wypłata dywidendy udziałowcom spółki kapitałowej wiąże się z kolei z opodatkowaniem jej podatkiem od zysków kapitałowych tzw. Kapitalertragsteuer (KapSt), którego wysokość wynosi 25 proc.

W odróżnieniu od spółek kapitałowych, spółki osobowe w Niemczech nie podlegają obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (Korperschaftsteuer), a jedynie podatkowi od działalności gospodarczej. Dochód uzyskany w ramach spółki osobowej (w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli zaś udziałowcem spółki osobowej jest osoba prawna (najczęściej sp. z o.o. w spółce komandytowej), jej dochód uzyskany w spółce komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, bez możliwości zaliczenia na to konto podatku od działalności gospodarczej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert