Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek dochodowy od osób prawnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:39:50
niemcy, podatki, vat

Podatek dochodowy od osób prawnych - Korperschaftsteuer - w wysokości 15 proc. pobierany jest wyłącznie od dochodów spółek mających osobowość prawną. Chodzi o spółki z o.o. (GmbH) oraz akcyjne (AG), które mają siedzibę bądź zarząd w Niemczech.

Takie spółki podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółki kapitałowe założone na gruncie prawa polskiego (których siedziba i siedziba zarządu znajduje się w Polsce), utrzymujące na terytorium Niemiec jedynie zakład, podlegają w Niemczech ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od osób prawnych.

W celu prawidłowego rozliczania dochodów z działalności spółek założonych w Niemczech zaleca się przestrzeganie przepisów polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i skorzystanie z usług doradcy podatkowego.

 

 

Dochód roczny osób prawnych w Niemczech, stanowiący podstawę opodatkowania, ustalany jest na podstawie rocznego bilansu przedsiębiorstwa, zgodnie z niemieckimi przepisami o rachunkowości. Wypłata dywidendy udziałowcom spółki kapitałowej wiąże się z kolei z opodatkowaniem jej podatkiem od zysków kapitałowych tzw. Kapitalertragsteuer (KapSt), którego wysokość wynosi 25 proc.

W odróżnieniu od spółek kapitałowych, spółki osobowe w Niemczech nie podlegają obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (Korperschaftsteuer), a jedynie podatkowi od działalności gospodarczej. Dochód uzyskany w ramach spółki osobowej (w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli zaś udziałowcem spółki osobowej jest osoba prawna (najczęściej sp. z o.o. w spółce komandytowej), jej dochód uzyskany w spółce komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, bez możliwości zaliczenia na to konto podatku od działalności gospodarczej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert