Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od towarów i usług

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:43:24
niemcy, podatki, vat

Podatek od towarów i usług jest powszechnie znany jako tzw. podatek od wartości dodanej (niem. Mehrwertsteuer) lub podatek obrotowy. Stawka VAT wynosi w Niemczech 19 proc., a obniżona m.in. na żywność, książki - 7 proc.

Przedsiębiorca, którego obroty w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyły 17,5 tys. euro i w roku bieżącym prawdopodobnie nie przekroczą 50 tys. euro, może zostać zwolniony od obowiązku naliczania podatku od towarów i usług. Skutkuje to jednakże brakiem możliwości odliczenia tego podatku od zapłaconych rachunków.

Wniosek o zwrot podatku VAT składa się elektronicznie, za pośrednictwem portalu internetowego prowadzonego przez państwo członkowskie, w którym przedsiębiorca ma siedzibę.

 

 

Warunki otrzymania zwrotu podatku VAT z Niemiec:

  1. przedsiębiorca nie jest zarejestrowanym płatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec ani nie ma takiego obowiązku
  2. przedsiębiorca nie posiada na terenie RFN siedziby, oddziału lub przedstawicielstwa
  3. przedsiębiorca nie wykonuje opodatkowanych czynności na terytorium Niemiec, za wyjątkiem m.in.:
  • świadczenia usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca (obciążenie zwrotne, Ruckbelastung, reversecharge)
  • świadczenia usług związanych z międzynarodowym transportem towarów, zwolnionych z opodatkowania
  • usług podlegających odrębnym procedurom, świadczonych elektronicznie dla osób niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej w Niemczech (konsumentów)
  • czynności, dla których wystąpił o jednorazowe opodatkowanie

Jeżeli na podstawie przepisów kraju zwrotu (Republiki Federalnej Niemiec) zakup określonych towarów i usług nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnikom zarejestrowanym Polsce, wówczas przedsiębiorca nie ma prawa do ubiegania się o zwrot VAT z Niemiec, chociażby polskie przepisy taki zwrot przewidywały.

I odwrotnie - w sytuacji, gdy polskie przepisy ograniczają w danym przypadku prawo do odliczenia VAT, ale przepisy niemieckie takiego ograniczenia nie przewidują, polski przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej, zapłaconego przy zakupie tego typu towarów lub usług za granicą.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert