Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od usług budowlanych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:46:30
niemcy, podatki, budownictwo

Podatek od usług budowlanych - Bauabzugsteuer - to szczególny rodzaj podatku dochodowego, przewidziany dla firm wykonujących prace budowlane w Niemczech na rzecz przedsiębiorców lub publicznych instytucji.

Podatek ten ma charakter terytorialny. Potrąca się go w przypadku usług budowlanych świadczonych na terenie Niemiec, także wtedy, gdy usługi te wykonywane są przez firmy zagraniczne.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym, usługi budowlane to wszystkie te usługi, które mają na celu produkcję, naprawę, konserwację, zmianę lub usunięcie obiektów budowlanych.

 

 

Wysokość podatku od usług budowlanych Bauabzugsteuer wynosi 15 proc. wartości wykonanej usługi. W praktyce podatek ten potrąca zleceniodawca.

Podatek powinien być odprowadzony do 10. dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi. Ze względu na obciążenie podatkiem Bauabzugsteuer wykonawcy w Niemczech otrzymują wynagrodzenie za wykonane prace pomniejszone o ten podatek. Konieczność uiszczenia podatku należy uwzględniać przy wycenie robót budowlanych

Podmiot świadczący usługi budowlane może wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o zwolnieniu zleceniodawcy z obowiązku pobierania podatku od usług budowlanych (niem. Freistellungsbescheinigung). Złożenie wniosku nie wymaga szczególnej formy, wymagane jest jednak wypełnienie stosownego formularza.

Do odmowy wydania zaświadczenia dochodzi w sytuacji, gdy usługodawca nie dopełnił następujących formalności:

  • nie zgłosił działalności gospodarczej
  • nie podał prawdziwych danych
  • podmiot zagraniczny nie wykazał swojej rezydencji poprzez przedłożenie oświadczenia właściwego zagranicznego urzędu skarbowego
  • ma zaległości podatkowe
  • nie złożył lub złożył nieterminowo deklaracje podatkowe

Zaświadczenie o zwolnieniu jest wydawane maksymalnie na trzy lata lub na potrzeby konkretnej umowy i musi być ważne w momencie wymagalności należności. W przypadku okazania zaświadczenia odbiorca usług (niemiecki kontrahent czy zleceniodawca) nie ma obowiązku ani prawa pobierania tego podatku.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pogotowie Zamkowe Katowice

Pilnie poszukujesz ślusarza w Katowicach, który naprawi popsuty zamek? Z pomocą nadejdzie Pogotow...
Polska - Katowice 2021-09-25 Dodał: PZ Katowice Usługi finansowe Zobacz ofertę

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec to profesjonaliści, którzy oczekują na to, aby Państwu pomóc. Przez w...
Polska - Sosnowiec 2021-09-25 Dodał: PZ Sosnowiec Usługi finansowe Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert