Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od środków transportu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:52:11
niemcy, podatki, transport

Podatek od środków transportu - Kraftfahrzeugsteuer - dotyczy pojazdów używanych w Niemczech nie tylko czasowo, ale mających tu tzw. regularne miejsce stacjonowania.

W przepisach ustawowych nie ma konkretnej definicji tego pojęcia, więc uznanie, że pojazd regularnie stacjonuje na terenie Niemiec, zależy od danego przypadku. Nie zaleca się używania pojazdów w Niemczech na polskich numerach rejestracyjnych stale i przez dłuższy czas, bez ich przerejestrowania i opodatkowania. Takie postępowanie może być uznane za naruszenie niemieckich przepisów dotyczących rejestracji i opodatkowania pojazdów.

 

Nie zaleca się używania pojazdów w Niemczech na polskich numerach rejestracyjnych przez dłuższy czas, bez ich przerejestrowania i opodatkowania, PAP/Jacek Turczyk

 

Pojazdy zarejestrowane w Niemczech podlegają bezwzględnie opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlegają również pojazdy zarejestrowane za granicą (pod warunkiem, że znajdują się one na terenie Republiki Federalnej Niemiec). Z opodatkowania wyłączone są:

  • zagraniczne pojazdy osobowe, przeznaczone do przejściowego pobytu w Niemczech, na okres nie dłuższy niż jeden rok, przy czym zwolnienie z opodatkowania ustaje, gdy pojazdy te są wykorzystywane do odpłatnego przewozu osób lub rzeczy lub są używane przez osoby mające miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu na terenie Niemiec
  • zagraniczne pojazdy sprowadzone na teren Republiki Federalnej Niemiec w celu ich naprawy i co do których istnieje zezwolenie w rozumieniu prawa celnego na przewóz w celu naprawy
  • pojazdy zagraniczne, o ile używają dróg publicznych, które stanowią jedyne lub dane połączenie miedzy rożnymi miejscowościami innego państwa i przecinają teren RFN na krótkich odcinkach.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą płatnikiem podatku jest osoba, która faktycznie używa pojazd na terenie Niemiec. Wysokość podatku rożni się w zależności od rodzaju pojazdu, napędu, emisji zanieczyszczenia lub masy całkowitej.

Mechanizm obliczenia podatku od środka transportu oraz funkcja jego samodzielnego wyliczenia znajduje się na stronie internetowej: http://kfz-steuer.kfz-auskunft.de/

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

FreeDOM modern holiday homes | Nowoczesne domy letniskowe FreeDOM

FreeDOM is a modern 35 m2 holiday home, the construction of which was based on a structure made o...
Polska - GDAŃSK 2020-10-19 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Gotowe prefabrykowane domy energooszczędne

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, jest coraz bardziej popularne wśród osób marzących o zami...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Nowoczesne budynki biurowe

Modułowe budynki prefabrykowane w technologii drewnianego szkieletu pozwalają przede wszystkim na...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert