Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od kawy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 14:56:09
niemcy, podatki, vat

Historia podatku od kawy w Niemczech, nazwanego też podatkiem od kofeiny, sięga XVII wieku. Jest on krytykowany i postrzegany jako zachłanność fiskusa, ale roczne przychody budżetu federalnego z jego tytułu sięgają ok. 1 mld euro.

Kawa - palona, zmielona lub rozpuszczalna - przewożona przez Niemcy i sprowadzana z innego kraju UE albo kraju trzeciego jest opodatkowana. Podatek nie obejmuje kawy surowej.

 

 

Polskie firmy handlujące kawą powinny zgłosić tranzyt najpóźniej na jeden dzień przed transportem do urzędu celnego w Stuttgarcie (wyłącznie do tego urzędu) na specjalnym formularzu celnym nr 1843, którego wzór znajduje się na stronie: https://www.formulare-bfinv.de. Nazwa niemiecka zgłoszenia brzmi: Anzeige über die Durchfuhr von Kaffee und/oder kaffeehaltigen Waren aus dem zollrechtlich freien Verkehr anderer Mitgliedstaaten zu gewerblichen Zwecken. Jeden egzemplarz zgłoszenia i ewentualne potwierdzenie jego wysłania powinien mieć kierowca. Można wysłać formularz w języku polskim i niemieckim.

Po wejściu na ww. stronę trzeba w wyszukiwarce wpisać 1843, a potem nacisnąć na tekst nazwy formularza, wybrać język i rozpocząć wypełnianie dokumentu. Czas na wypełnienie to 45 minut.

Z przepisów wynika, że wystarczy również wysłać takie zgłoszenie na podany na formularzu numer faksu. Oprócz kopii zgłoszenia wysłanego faksem, warto aby kierowca samochodu przewożącego kawę miał przy sobie dowód nadania faksu ze zgłoszeniem. Formularz najczęściej jest wypisywany w trybie on-line, a więc po naciśnięciu „wyślij” musi się pojawić komunikat, że dokument został wysłany i wtedy trzeba taki komunikat wydrukować.

Jeśli kierowca przewożący kawę przez Niemcy nie ma kopii ww. zgłoszenia i potwierdzenia jego wysłania, to cały transport będzie obłożony podatkiem w wysokości 2,19 euro od kg kawy w ziarnach i 4,78 za kg kawy rozpuszczalnej (celnicy traktują wtedy towar za wprowadzony do obrotu na terenie Niemiec). Bez tego podatku można przewieźć tylko do 10 kg kawy.

Większa jej ilość, nawet u zwykłego turysty czy osoby prywatnej uznaje się za zakup dla celów handlowych i trzeba ww. podatek zapłacić lub kawa zostanie zarekwirowana do czasu zapłacenia podatku.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

FreeDOM modern holiday homes | Nowoczesne domy letniskowe FreeDOM

FreeDOM is a modern 35 m2 holiday home, the construction of which was based on a structure made o...
Polska - GDAŃSK 2020-10-19 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Gotowe prefabrykowane domy energooszczędne

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, jest coraz bardziej popularne wśród osób marzących o zami...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Nowoczesne budynki biurowe

Modułowe budynki prefabrykowane w technologii drewnianego szkieletu pozwalają przede wszystkim na...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert