Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWarto wiedzieć prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Lewandowski | 2015-12-25 23:56:05
niemcy, germany

Ważne zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2007r.

Ważne zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2007r.

Nadzwyczajny odpis amortyzacyjny

Z możliwości degresywnego odpisu amortyzacyjnego, czyli stopniowo obniżającego się odpisu związanego ze zmniejszeniem wartości aktywów na skutek zużycia, można skorzystać już tylko do dnia 1. stycznia 2008r. ponieważ w 2008 roku ulga ta zostaje zniesiona i zamieniona na amortyzację liniową. Wynosić ona będzie trzykrotną liniową stawkę AfA („Absetzung für Abnutzung” czyli odliczenie odpowiadające stopniowi zużycia), maksymalnie jednak 30%. Rząd niemiecki planuje całkowite zlikwidowanie odpisu amortyzacyjnego odnośnie tzw. „gwG’s“ (Geringwertige Wirtschaftsgüter, czyli niskowartościowe przedmioty ujęte w środkach trwałych)

2. Obowiązek prowadzenia księgowości – zmiana uwarunkowań

Od 01.01.2007 r. zmieniło się uwarunkowanie księgowości.

Przedsiębiorcy prowadzących działalność gospodarczą według kategorii ustawy „Gewerbeordnung” (rozporządzenie o przedsiębiorczości) oraz rolnicy i leśnicy („Landwirte”, Forstwirte”) mają obowiązek prowadzenia księgowości, jeśli ich roczny obrót gospodarczy wynosi powyżej 500.000,-- EUR (dawniej 350.000,- €), lub zysk wynosi więcej niż 30.000,- EUR.

Uwaga: tzw. „Kaufleute” czyli kupcy (patrz ustawa Handelsgesetzbuch – kodeks handlowy) mają obowiązek prowadzenia księgowości. Natomiast przedstawiciele wolnych zawodów prowadzący samodzielną działalność gospodarczą (tzw. „selbständige Freiberufler”) obowiązku takiego nie mają.
 

Granice wyznaczania podatku obrotowego na rachunkach/fakturach

Obowiązek wyliczenia podatku obrotowego („Umsatzsteuer”) odnosi się do faktur przekraczających sumę 150,00 EUR (dawniej 100,00 €). Faktury o wartości poniżej 150,00 € są w systemie podatkowym określane jako tzw. „Kleinstrechnungen”. Podatek obrotowy musi być wyliczony osobno, aby odbiorca mógł ubiegać się o jego zwrot w urzędzie podatkowym (tzw. „Vorsteuer geltend machen”).

Faktura musi zawierać następujące dane: dane wystawiającego, datę wystawienia, opis usługi/towaru, sumę brutto, oraz stawkę podatkową. Od 01.01.2007 obowiązuje 19%-wy (przedtem 16%). podatek obrotowy (tzw. „Umsatzsteuer”/”Mehrwertsteuer”) na większość towarów i usług. Tylko na niektóre towary i usługi obowiązuje nadal stawka 7%.

Opłata radiowa za komputery mające dostęp do internetu (tzw. „Rundfunkgebühr für PC’s“)

Od dnia 01.01.2007 obowiązuje opłata radiowa za komputery stacjonarne, laptopy oraz telefony komórkowe, które mają dostęp do internetu (tzw. „internetfähige PC’s, Notebooks und Mobiltelefone“). Opłata wynosi 5,52 EUR, odbiorcą jest GEZ (Gebühreneinzugszentrale, Postfach 11 03 63, 50403 Köln). Jeśli komputer lub telefon zainstalowany jest w mieszkaniu (np. u przedstawicieli wolnych zawodów), w którym używane są radio i telewizor, za które uiszcza się opłaty, nie ma obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego za kolejne urządzenia odbiorcze, jak np. komputer lub telefon (tzw. „Zweitgerätebefreiung“).
 

Opłaty czekiem w urzędzie skarbowym (Finanzamt)

W razie płacenie podatku czekiem w urzędzie skarbowym należy uwzględnić 3 dni na jego realizację. Wcześniej, odnośnie dotrzymania terminu płatności, uwzględniało się datę złożenia czeku.
 

Ulgi podatkowe związane z prywatnym zabezpieczeniem emerytalnym

Prywatne zabezpieczenie emerytalne przedsiębiorców w ramach tzw. „Rürup-Rente”, objęto ulgami podatkowymi. Przedsiębiorca płacący stawki ubezpieczeniowe ma prawo (do ok. 12.000,- EUR rocznie, tzw. Freibetrag)odpisać od podatku 64%jego wartości w ramach tzw. wydatków specjalnych („Sonderausgaben“). Przedsiębiorcy znajdujący się w związku małżeńskim mają prawo odpisać do 24.000,- EUR od podatku.

Do roku 2025 stawka amortyzacyjna będzie się rocznie podwyższała o 2%, tak że w roku 2025 przedsiębiorcy będą mogli odpisać 100% od podatku (maksymalnie 20.000,- €, małżeństwa 40.000,- €).
 

Pracownia w domu (tzw. „Häusliches Arbeitszimmer“)

Od dnia 01.01.2007 pracownię domową można tylko wtedy odpisać od podatku, jeżeli stanowi ona centrum działalności gospodarczej i zawodowej.

 

Opracowanie: WPHI Berlin we współpracy z Kancelarią Prawną Konopinska & Drews Rechtsanwälte - Hannover

 
Pliki do pobrania

Warto wiedzieć prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech. Ważne zmiany w niemieckim systemie podatkowym w 2007r.
pdf | 131.97 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pianotwory

Marka HU HU to produkty przeznaczone dla najmłodszych fanów kolorowej i pachnącej kąpieli. Z weso...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Kule do kąpieli

Kąpiel w towarzystwie Hydrozaura to nie lada gratka dla Twojego gagatka! Wraz z dzieckiem odkryj ...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Perfumy do prania

W naszej ofercie znajdziesz produkty do prania i pielęgnacji pralki: kapsułki do prania, odkamien...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Pozostałe wyroby chemiczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert