Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Lewandowski | 2015-12-26 23:38:09
niemcy, germany

Niemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny jest w Niemczech sektorem stosunkowo niewielkim, jest jednak dla kraju branżą strategiczną i zarazem jedną z najważniejszych gałęzi tworzących innowacyjne rozwiązaniami, które napędzają inne działy przemysłu. Udział nakładów na badania i rozwój stanowi średnio 17 % przychodu sektora i jest tym samym znacznie wyższy niż w innych gałęziach przemysłu.

Niemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny

Niemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny jest w Niemczech sektorem stosunkowo niewielkim, jest jednak dla kraju branżą strategiczną i zarazem jedną z najważniejszych gałęzi tworzących innowacyjne rozwiązaniami, które napędzają inne działy przemysłu. Udział nakładów na badania i rozwój stanowi średnio 17 % przychodu sektora i jest tym samym znacznie wyższy niż w innych gałęziach przemysłu. Dynamika branży w Niemczech posiada znaczy wpływ na rozwój innych sektorów, takich jak elektrotechnika, robotyka, przemysł samochodowy, inżynieria maszynowa i inne.

Przemysł lotniczy i kosmiczny odnotowuje w Niemczech od lat tendencję wzrostową. W 2013 roku wszystkie wskaźniki gospodarcze wzrosły ponad przeciętnie. Branża uzyskała przychód na poziomie 30,6 mld EUR, co stanowi wzrost o 7,8 %
w porównaniu do roku 2012 z wynikiem 28,4 mld EUR. Największy udział w przychodzie sektora posiada cywilny przemysł lotniczy, który w 2013 roku uzyskał 70 % całego przychodu branży. Wojskowy przemysł lotniczy zajął drugie miejsce z udziałem w przychodzie na poziomie 22 %. Przemysł kosmiczny uzyskał w 2013 roku 8 % udział w przychodzie branży. Poziom zatrudnienia wzrósł o 4,8 % do około 105.500 osób. Przychód przemysłu kosmicznego w 2013 roku odnotował niewielki spadek – o 1% i uzyskał przychód o wartości 2,4 mld EUR.

Przewiduje się na następne lata dalszy dynamiczny rozwój branży, na co mają między innymi wpływ rządowe instrumenty wsparcia sektora oraz kontrakty zawarte podczas ostatnich wystaw lotniczych w Berlinie, Farnborough, Le Bourget oraz Dubaju.

Przemysł lotniczy, podobnie jak inne branże, aktualnie pracuje przede wszystkim nad skróceniem czasu rozwoju i wdrażania nowych rozwiązań z uwzględnieniem wzrastających oczekiwań do produktów oraz ich wpływu na środowisko. Zapewnienie długoterminowej konkurencyjności niemieckiej branży na światowym rynku mają zapewnić programy wspierania sektora niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energii (Bundesministerium für Wirtschaft und Energie). Niemiecki parlament przeznaczył na ten cel w ramach Programu Badań Przemysłu Lotniczego IV (Luftfahrtforschungsprogramm IV) na lata 2009 – 2013 401 mln EUR. W nawiązaniu do pozytywnych doświadczeń z programu na lata 2003 – 2007, ministerstwo gospodarki wspiera klastery badawcze przemysłu i nauki, które pokrywają cały proces innowacji – od pomysłu do końcowego produktu.

Utrzymanie konkurencyjności sektora w Niemczech przez następne lata będzie wymagać przede wszystkim skrócenia czasu rozwoju oraz kosztów rozwiązań bez negatywnego wpływu na stopień technologicznego zaawansowania produktu. Wsparcie ze strony niemieckiego rządu ma przede wszystkim wspierać rozwój technologii dla napędów następnej generacji, które mają zmniejszyć zużyć paliwa, zredukować poziom hałasu oraz rozwiązania umożliwiające zwiększenie wydajności procesów rozwojowych i produkcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa i jakości. Jednym z ważniejszych kierunków w tym segmencie są badania nad nowymi materiałami kompozytowymi, które niosą ze sobą znaczny potencjał zmniejszenia zużycia paliwa przez nowoczesne samoloty poprzez redukcję masy materiałów. Program wsparcia sektora, który ma zagwarantować konkurencyjność na przyszłe lata, został przygotowany wspólnie przez rząd federalny, kraje związkowe oraz Unię Europejską.

Najważniejszym europejskim producentem segmentu lotnictwa cywilnego jest Airbus, który to dzięki współpracy przemysłu i polityki na poziomie UE stał się europejskim konkurentem amerykańskiego producenta Boeing. W ostatnich latach Airbus dzięki współpracy kilku partnerów europejskich uzyskał bardzo dobre wyniki przy zdobywaniu nowych i realizacji zamówień na samoloty. Aktualnie Airbus posiada zlecenia na kolejne 7 – 8 lat produkcji. Airbus A380 stał się wizytówką europejskiego przemysłu lotniczego, który łączy najnowocześniejsze technologiczne rozwiązania w zakresie komfortu, bezpieczeństwa, zużycia paliwa i redukcji hałasu.

W 2014 roku koncern rozpoczął produkcję seryjną nowego samolotu A350XWB, który posiada pokrycie prawie w całości z kompozytów węglowych. Airbus przeprowadził również istotne działanie restrukturyzacyjne mające na celu obniżenie kosztów, które długoterminowo mają zapewnić firmie konkurencyjność na światowym rynku.

Wojskowy przemysł lotniczy bazuje głównie na bieżących zamówieniach dla niemieckiej armii, jest to aktualnie program zakupu myśliwców Eurofighter, helikopterów NH90, samolotów transportowych A400M oraz pocisków kierowanych.

Przemysł kosmiczny w Niemczech w przeciwieństwie to komercyjnego lotnictwa cywilnego jest ściśle uzależniony od rządowych strategii eksploracji kosmosu i przewidzianego na ten cel budżetu. Najistotniejsze dla sektora są więc programy rządu federalnego i wkład branży w europejskie badania kosmiczne. Niemiecki przemysł kosmiczny jest najaktywniejszym uczestnikiem europejskich programów badawczych organizacji ESA oraz EUMETSAT. Podczas ostatniej konferencji ESA w 2012 roku w Neapolu niemiecki przemysł kosmiczny przejął na siebie najwięcej zobowiązań w zakresie przyszłych programów kosmicznych organizacji ESA.

 

Źródło: Bundesministerium für Wirtschaft und Energie /WPHI

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Rolety Warszawa

Oferujemy największy wybór rolet w Warszawie. Tysiące wzorów do wyboru. Podczas aranżacji pomi...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Przeprowadzki Wrocław

Oferujemy profesjonalne usługi przeprowadzkowe na terenie Wrocławia i okolicach Wrocławia. Nasza ...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

odzież z nadrukiem

Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją odzieży sportowej, reklamowej i gadżetów kibicowskich. Pos...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert