Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacja nt. funkcjonowania rynku hurtowego kwiatów w Niemczech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Lewandowski | 2015-12-27 00:19:25
niemcy, germany

Informacja nt. funkcjonowania rynku hurtowego kwiatów w Niemczech

Informacja nt. funkcjonowania rynku hurtowego kwiatów w Niemczech


Rynek hurtowy kwiatów w Niemczech funkcjonuje zasadniczo w formie giełd kwiatowych, najczęściej znajdujących obok innych giełd/rynków warzywnych czy owoców. Podstawą prawną funkcjonowania giełd towarowych w Niemczech jest zapis §6 federalnej ustawy o regulacji działalności gospodarczej (niem. Gewerbeordnung) definiujący pojęcie rynku hurtowego (niem. Großmarkt). Rynkiem takim jest miejsce, gdzie duża liczba oferentów sprzedaje określone towary lub towary każdego rodzaju głównie osobom prowadzącym działalność gospodarczą w handlu, hurtowym odbiorcom końcowym bądź innym hurtownikom. Sformułowanie „głównie” nie oznacza jednak możliwości sprzedaży klientom indywidualnym, a raczej klientom których trudno inaczej sklasyfikować. Konsekwencją tego zapisu jest wymóg posiadania przez klienta giełdy/hurtowni specjalnej karty klienta (niem. Marktausweis), odnawianej corocznie. Karty klienta sprawdzane są przy wejściu/ wjeździe na giełdę. Wniosek o wydanie karty zainteresowany składa wraz ze zdjęciem w biurze giełdy, które po pobraniu opłaty (np. na giełdzie kwiatowej Hamburgu wynosi ona 41.- EUR) przekazuje go dalej do właściwego dla siedziby giełdy urzędu ds. gospodarki. Urząd sprawdza uprawnienia wnioskodawcy (musi on prowadzić działalność gospodarczą w sferze związanej z handlem kwiatami lub posiadać zezwolenie na handel obwoźny kwiatami, nie wystarczy sama rejestracja działalności gospodarczej jako takiej), a następnie wystawia kartę z logo danej giełdy. Karty takie mogą być za dodatkową opłatą wystawione na pracowników firmy, ale w żadnym przypadku klientom detalicznym.

Kartę klienta mogą otrzymać osoby prowadzące sprzedaż obwoźną kwiatów oraz właściciele stoisk na rynkach prywatnych, którzy mają zamiar sprzedawać np. kwiaty, ale pod warunkiem posiadania specjalnego pozwolenia na sprzedaż tego typu (niem. Reisegewerbekarte). Zezwolenie i to na handel konkretnym towarem, wydaje lokalny urząd ds. gospodarki. Zezwolenia są płatne (nawet do 200 EUR). Zezwolenie nie jest potrzebne przy sprzedaży produktów własnych (rolnik, ogrodnik), ale niezbędne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego fakt bycia ogrodnikiem czy rolnikiem itp. Czasami przy imprezach jednorazowych w centrach handlowych wystarczy jednorazowe zezwolenie nabyte w trakcie imprezy. Na obiektach z których prowadzony jest handel obwoźny należy umieścić w sposób widoczny dla klientów dane o sprzedawcy (nazwisko i imię).

Dodatkowo na prowadzenie sprzedaży obwoźnej w miejscach publicznych np. na ulicy, wymagane jest ponadto zezwolenie na miejsce sprzedaży (niem. Standschein) z właściwego urzędu drogowego (niem. Tiefbauamt). Bez tych zezwoleń sprzedaż kwiatów na ulicy czy w innych miejscach jest wykroczeniem.
Specyfiką niemieckiego handlu kwiatami jest także to, że można je kupić nie tylko w kwiaciarniach, ale także w sklepach spożywczych typu Lidl czy Aldi, stacjach benzynowych oraz coraz częściej przez liczne sklepy internetowe.


Opracował: Jan Masalski, Radca WPHI Berlin, 10.08.2012 r.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Rolety Warszawa

Oferujemy największy wybór rolet w Warszawie. Tysiące wzorów do wyboru. Podczas aranżacji pomi...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Przeprowadzki Wrocław

Oferujemy profesjonalne usługi przeprowadzkowe na terenie Wrocławia i okolicach Wrocławia. Nasza ...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

odzież z nadrukiem

Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją odzieży sportowej, reklamowej i gadżetów kibicowskich. Pos...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert