Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółki osobowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 13:55:17
niemcy, spółki, prawo, podatki

Do spółek osobowych zalicza się w Niemczech np. spółki komandytowe, ciche czy partnerskie.

 

 

Spółka cywilna

To jedna z prostszych form prawnych, której utworzenie nie wymaga ani kapitału minimalnego, ani wpisu do rejestru handlowego. Wspólnicy solidarnie odpowiadają za zobowiązania spółki. M.in. dzięki niewielu formalnościom (jak np. fakultatywne zawarcie umowy regulującej relacje pomiędzy wspólnikami) GbR nadaje się w szczególności dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą wraz z kilkoma partnerami.

 

Spółka jawna

Spółka ta nie musi spełniać przesłanki kapitału minimalnego, a wszyscy jej wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie całym swoim majątkiem. Ten rodzaj spółki powstaje automatycznie, kiedy co najmniej dwie osoby prowadzą działalność gospodarczą wykraczającą ponad ramy spółki cywilnej. Inaczej jednak niż w przypadku GbR, przy jej tworzeniu należy spełnić szereg formalności - m.in. zarejestrować ją w rejestrze handlowym. OHG nadaje się w szczególności dla partnerów, którzy zamierzają kooperować na zasadzie pełnego ryzyka.

 

Spółka komandytowa

Spółka bez kapitału minimalnego, z ograniczeniem odpowiedzialności komandytariusza jako wspólnika cichego, do wysokości jego wkładu. Komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem. W celu jej założenia koniecznym jest wpis do rejestru handlowego. Forma odpowiednia np. dla pojedynczych przedsiębiorców wspomaganych przez partnera finansowego.

 

Spółka cicha

Jej charakterystyczną cechą jest brak wspólnego majątku spółki. Wkład wspólnika cichego przechodzi do majątku właściciela spółki. Tym samym ograniczona zostaje odpowiedzialność cywilna, ale też kompetencja decyzyjna wspólnika cichego. Stille Gesellschaft jest mało sformalizowana i nie wymaga wpisu do rejestru handlowego.

 

Spółka partnerska

PartnG (Partnergesellschaft), czyli spółka partnerska, to spółka bez kapitału minimalnego, z możliwością ograniczenia odpowiedzialności cywilnej partnerów. Forma ta służy partnerom do wspólnego wykonywania ich zawodu i dotyczy tzw. wolnych zawodów, jak adwokat czy lekarz. Z jej utworzeniem związany jest obowiązek wpisu do rejestru partnerskiego oraz szereg dalszych formalności.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

FreeDOM modern holiday homes | Nowoczesne domy letniskowe FreeDOM

FreeDOM is a modern 35 m2 holiday home, the construction of which was based on a structure made o...
Polska - GDAŃSK 2020-10-19 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Gotowe prefabrykowane domy energooszczędne

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, jest coraz bardziej popularne wśród osób marzących o zami...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Nowoczesne budynki biurowe

Modułowe budynki prefabrykowane w technologii drewnianego szkieletu pozwalają przede wszystkim na...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert