Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółki osobowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 13:55:17
niemcy, spółki, prawo, podatki

Do spółek osobowych zalicza się w Niemczech np. spółki komandytowe, ciche czy partnerskie.

 

 

Spółka cywilna

To jedna z prostszych form prawnych, której utworzenie nie wymaga ani kapitału minimalnego, ani wpisu do rejestru handlowego. Wspólnicy solidarnie odpowiadają za zobowiązania spółki. M.in. dzięki niewielu formalnościom (jak np. fakultatywne zawarcie umowy regulującej relacje pomiędzy wspólnikami) GbR nadaje się w szczególności dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą wraz z kilkoma partnerami.

 

Spółka jawna

Spółka ta nie musi spełniać przesłanki kapitału minimalnego, a wszyscy jej wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie całym swoim majątkiem. Ten rodzaj spółki powstaje automatycznie, kiedy co najmniej dwie osoby prowadzą działalność gospodarczą wykraczającą ponad ramy spółki cywilnej. Inaczej jednak niż w przypadku GbR, przy jej tworzeniu należy spełnić szereg formalności - m.in. zarejestrować ją w rejestrze handlowym. OHG nadaje się w szczególności dla partnerów, którzy zamierzają kooperować na zasadzie pełnego ryzyka.

 

Spółka komandytowa

Spółka bez kapitału minimalnego, z ograniczeniem odpowiedzialności komandytariusza jako wspólnika cichego, do wysokości jego wkładu. Komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem. W celu jej założenia koniecznym jest wpis do rejestru handlowego. Forma odpowiednia np. dla pojedynczych przedsiębiorców wspomaganych przez partnera finansowego.

 

Spółka cicha

Jej charakterystyczną cechą jest brak wspólnego majątku spółki. Wkład wspólnika cichego przechodzi do majątku właściciela spółki. Tym samym ograniczona zostaje odpowiedzialność cywilna, ale też kompetencja decyzyjna wspólnika cichego. Stille Gesellschaft jest mało sformalizowana i nie wymaga wpisu do rejestru handlowego.

 

Spółka partnerska

PartnG (Partnergesellschaft), czyli spółka partnerska, to spółka bez kapitału minimalnego, z możliwością ograniczenia odpowiedzialności cywilnej partnerów. Forma ta służy partnerom do wspólnego wykonywania ich zawodu i dotyczy tzw. wolnych zawodów, jak adwokat czy lekarz. Z jej utworzeniem związany jest obowiązek wpisu do rejestru partnerskiego oraz szereg dalszych formalności.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert