Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółki kapitałowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 13:59:49
niemcy, spółki, prawo, podatki

W Niemczech wyróżnia się kilka typów spółek kapitałowych - m.in. akcyjną.

 

Spółka akcyjna

 

AG (Aktiengesellschaft), czyli spółka akcyjna, posiada osobowość prawną i odpowiada wyłącznie swoim majątkiem oraz kapitałem zakładowym (Grundkapital) w akcjach. Nawet jeśli przedmiotem jej działalności nie jest przedsiębiorstwo, jest ona spółką handlową i podlega przepisom ustawy o spółkach akcyjnych (AktiengesellschaftsGesetz).

Utworzenie AG jest związane z wpisem do rejestru handlowego, poprzedzonego szeregiem formalności, takich jak np. zebranie kapitału zakładowego, spisanie sprawozdania założycielskiego czy powołanie rady nadzorczej. Po rejestracji AG staje się osobą prawną, może emitować akcje (Aktien) oraz papiery wartościowe.

Kapitał zakładowy AG wynosi przynajmniej 50.000 euro i powstaje wskutek przejęcia akcji przez założycieli spółki w zamian za ich wkłady. Organami AG są: walne zgromadzenie, rada nadzorcza oraz zarząd. Tak jak w przypadku polskich spółek akcyjnych, również w Niemczech akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski (np. w postaci dywidendy).

 

Spółka komandytowo-akcyjna

 

KGaA (Kommanditgesellschaft auf Aktien), czyli spółka komandytowo-akcyjna, to szczególna forma spółki akcyjnej. Dla jej funkcjonowania znajdują zastosowanie zarówno przepisy dotyczące spółek komandytowych (np. odnośnie pozycji komplementariusza jako odpowiedzialnego wobec wierzycieli), jak i akcyjnych.

KGaA posiada osobowość prawną, a jej komplementariusze mają pozycje podobną do zarządu spółki akcyjnej, jeśli chodzi o kierownictwo firmy i jej reprezentację. Jednocześnie mogą oni jednak nabywać akcje, stając się komandytariuszami. Ponadto powołuje się radę nadzorczą i walne zgromadzenie. Odpowiedzialność cywilną ponoszą akcjonariusze komandytowi na zasadach AG oraz komplementariusz jak przy KG.

 

Spółka z o.o. oraz osobowością prawną

 

GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz osobowością prawną. W celu jej założenia wymagane są m.in.: minimalny kapitał zakładowy w wysokości 25.000 euro, notarialnie poświadczona umowa założycielska wraz z określeniem przedmiotu działalności spółki, wpis do rejestru handlowego. Jej wspólnicy ponoszą ograniczoną odpowiedzialność cywilną, tak więc służy ona przede wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy pragną ograniczyć swoje ryzyko gospodarcze. Organami GmbH są: menadżer, zgromadzenie wspólników oraz rada nadzorcza.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert