Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 15:01:09
niemcy, zamówienia publiczne, przetargi

System zamówień publicznych w Niemczech umożliwia start w przetargach nawet małym podmiotom gospodarczym. Zdecydowana większość postępowań dotyczy prac budowlanych.

 

 

Zleceniodawcy publiczni składają w Niemczech co roku zamówienia w zakresie dostaw towarów i usług o wartości około 400 miliardów euro. Atrakcyjność tego rynku to zasługa m.in. jego rozmiarów, ale też wiarygodności sektora publicznego jako zleceniodawcy.

Państwo jako zleceniodawca jest mniej podatne na kryzys gospodarczy, niż zleceniodawcy prywatni. Zakres zamówień publicznych obejmuje zarówno duże projekty, takie jak lotniska, jak i zamówienia na usługi, które mogą być pozyskane przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Zamówienia publiczne są dostępne nie tylko dla dużych przedsiębiorstw czy firm z tradycjami. Zazwyczaj jedna piąta zamówień państwowych udzielana jest nowym firmom, które wcześniej nie były znane danym podmiotom zamawiającym.

Najczęściej spotykane rodzaje przetargów nieograniczonych na rynku niemieckim (kryterium wartości zamówienia) to Offenes Verfahren i Öffentliche Ausschreibung.

Offenes Verfahren obejmuje wartość zamówienia (progi unijne) powyżej 5 mln euro w przypadku robót budowlanych, powyżej 200 tys. euro w przypadku zamówień na dostawy i usługi. W przypadku tego przetargu jest wymagana publikacja ogłoszenia we wszystkich językach urzędowych UE na stronach Dziennika Unii Europejskiej: (http://simap.europa.eu/index_pl.htm)

Öffentliche Ausschreibung obejmuje postępowanie przetargowe poniżej wartości progowej UE. Tego typu przetargi – według WPHI - stanowią do 90 proc. ogłaszanych na rynku niemieckim przetargów publicznych.

Informacje o przetargach poniżej wartości progowej można uzyskać korzystając z publikacji Urzędu Zamówień Publicznych, „Zamówienia publiczne w Niemczech”. Można to otrzymać informacje o zasadach uczestnictwa w przetargach i tłumaczenie niemieckiego prawa zamówień publicznych (http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?F;459;zamowienia_publiczne_w_ue%20%20.html)

W Niemczech nie istnieje jeden centralny portal publikujący ogłoszenia o przetargach. Lista portali w poszczególnych landach niemieckich, które publikują ogłoszenia o przetargach znajduje się m.in. pod adresem: http://www.berlin.de/vergabeservice/

W przypadku zleceń robot budowlanych przez instytucje publiczne stosuje się tzw. Warunki Udzielania Zleceń i Zawierania Umów w Zakresie Budownictwa (niem. Vergabe- und Vertragsordnung für Bauleistungen - VOB/B).

Oprócz przepisów o właściwym przeprowadzaniu przetargów na roboty budowlane, VOB/B zawiera szereg regulacji na temat wykonania prac budowlanych. W przypadku m.in. inwestycji realizowanych za granicą lub z zagranicznym kapitałem stosuje się też ogólne warunki kontraktowe FIDIC.

Procedura rozstrzygania przetargu - nawet jeśli jedynym kryterium jest cena - zaczyna się od sprawdzenia m.in. zdolności oferenta. Złożenie dokumentów zbyt późno może doprowadzić do dyskwalifikacji oferenta.

W niektórych sektorach zleceniodawcy utworzyli tzw. system prekwalifikacji. Chodzi o sprawdzenie i certyfikacją przydatności firmy, która chce ubiegać się o zamówienia publiczne. Sprawdzane są przy tym wyłącznie kryteria związane ściśle z firmą. To często stosowana praktyka w Niemczech. Oceny dokonują odpłatnie placówki stowarzyszania: http://www.pq-verein.de/praequalifizierungsstellen/index.html. O wpis na listę mogą się starać wszystkie firmy, także i polskie. Ponieważ postępowanie jest odpłatne, jest to opłacalne przy częstym staraniu się o zamówienia w Niemczech.

Do oświadczenia należy dołączyć np. przetłumaczone prze tłumacza przysięgłego zaświadczenie o przynależności do izby gospodarczej czy zrzeszenia branżowego oraz dokument poświadczający posiadanie uprawnień budowlanych. W piśmie należy umieścić m.in. informację, że w Polsce nie ma obligatoryjnej przynależności do izby gospodarczej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

IP BOX dla programistów

IP BOX dla programistów Oferta obsługi prawnej przy preferencyjnym opodatkowaniu IP BOX obejmu...
Polska - Wrocław 2020-10-29 Dodał: Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Pendrive z nadrukiem

Konieczność wykorzystania komputera w pracy to już codzienność. Tak samo w przypadku pendrive z n...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Stanowią one jeden z najbardziej praktycznych gadżetów reklamowych, są to smycze reklamowe. Są po...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert