Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoszty pracy w Niemczech w II kwartale br.: + 3,1% r/r

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-12-29 15:04:08
aktualności

Wiesbaden, 08.09.2015 - Koszty pracy w Niemczech osiągnęły obecnie najwyższy poziom od ponad dwóch lat.

Koszty pracy w Niemczech osiągnęły obecnie najwyższy poziom od ponad dwóch lat. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, wynagrodzenie brutto i koszty pozapłacowe w drugim kwartale 2015 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o 3,1% za godzinę.

Natomiast w porównaniu z pierwszym kwartałem br. wzrost po korekcie sezonowej wyniósł 0,9%. Wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 3,4% r/r, a koszty pozapłacowe (m.in. składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) o 2,0% r/r.

Według danych za pierwszy kwartał z innych państw Unii Europejskiej w sektorze produkcyjnym i w branży usługowej koszty pracy zwiększyły się o 2,5% r/r, a samej strefie euro o 2,2% r/r. Natomiast w Niemczech w tym okresie były one niewiele wyższe i wzrosły o 2,8% r/r. Dla porównania najwyższe wyniki zanotowano na Łotwie (+ 7,3% r/r), w Rumunii (+ 7,1% r/r) i w Bułgarii (+ 6,9% r/r), a najniższe na Cyprze (– 1,8% r/r). We Francji w pierwszym kwartale koszty pracy były niższe niż w Niemczech i wzrosły o 1,6% r/r.

Źródło: Destatis, FAZ

Opracowanie: JS/WPHI Berlin