Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy: Kolejne prognozy PKB na 2015 r.: +1,8%

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-12-29 15:01:21
aktualności

Berlin, 10.09.2015 Pomimo kryzysu w Chinach i na pozostałych rynkach wschodzących, niemiecka gospodarka powinna utrzymać obecne tempo rozwoju.

 

Pomimo kryzysu w Chinach i na pozostałych rynkach wschodzących, niemiecka gospodarka powinna utrzymać obecne tempo rozwoju.

Podczas debaty budżetowej minister Sigmar Gabriel zapewnił, że zarówno w bieżącym jak i w przyszłym roku PKB wyniesie co najmniej 1,8%. Gwarancją stabilizacji w państwie jest zatrudnienie na rekordowo wysokim poziomie ponad 42 mln osób, jak również silna konsumpcja krajowa.

Według aktualnych badań Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych DIW w trzecim kwartale br. PKB znów wzrośnie o 0,4%. Jednak w kolejnych miesiącach firmy będą coraz mocniej odczuwały skutki kryzysu w Chinach i braku dynamiki w strefie euro. Produkcja przemysłowa będzie rozwijała się wolniej i zmniejszą się inwestycje gospodarcze. Przyszłość handlu zagranicznego również stoi pod znakiem zapytania, ponieważ eksport od ponad roku bazuje głównie na słabym euro. Specjaliści z DIW przyznają, że nadzieją dla wzrostu koniunktury wciąż jest silny rynek krajowy - rosnące zatrudnienie i płace będą zwiększały konsumpcję, która pozostanie motorem napędowym gospodarki. Dodatkowo spadek cen energii powinien odciążyć budżety domowe i zwiększyć wydatki na inne cele. 

Perspektywy gospodarcze dla Niemiec skomentowały również instytuty IfW w Kiel i IWH w Halle. Pierwszy z nich ocenia wzrost PKB w 2015 r. na 1,8%, w 2016 r. na 2,1%, a w 2017 r. nawet na 2,3% i zapowiada ogromny boom gospodarczy. Ekonomiści z IfW potwierdzają obawy związane z osłabieniem na rynkach wschodzących, ale liczą na sprzyjającą politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego, utrzymanie dobrych wyników w eksporcie, na rosnące wydatki na inwestycje i na dalszy rozwój rynku krajowego. Podobnie według prognoz IWH w 2015 r. PKB Niemiec zwiększy się o 1,8%, a jeszcze w trzecim kwartale wzrost gospodarczy wyniesie 0,5%. Jednak w związku z niekorzystną sytuacją na świecie rozwój gospodarczy w 2017 r. może wynieść tylko 1,7%.

Źródło: Handelsblatt, FAZ

Opracowanie: JS/WPHI Berlin