Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy liczą na napływ imigrantów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-23 12:38:16
aktualności

Berlin - Podczas wrześniowej dyskusji w Bundestagu poświęconej kryzysowi uchodźców minister gospodarki Sigmar Gabriel zapowiedział, że Niemcy są gotowe na przyjęcie dużej liczby imigrantów.

Podczas dyskusji w Bundestagu poświęconej kryzysowi uchodźców minister gospodarki Sigmar Gabriel zapowiedział, że Niemcy są gotowe na przyjęcie dużej liczby imigrantów. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu i przystosowaniu do zawodu zostaną oni wprowadzeni na rynek pracy, co pozwoli rozwiązać problem niedoboru pracowników. Jednocześnie zwrócił się do firm o podejmowanie własnych inicjatywy mających na celu edukację uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Według wstępnych danych silny napływ uchodźców pozwoli utrzymać tempo rozwoju gospodarczego Niemiec na poziomie 1,7% do 2020 r. Badania przeprowadzone przez UniCredit opierają się na rządowych prognozach szacujących zwiększenie liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu w 2015 r. o ok. 800 tys osób, a w kolejnych latach o ponad 500 tys. Ekonomiści założyli również, że co drugi obcokrajowiec znajdzie zatrudnienie w niedługim czasie. Jednak minister pracy Andrea Nahles ostrzega przed zbyt optymistycznymi prognozami, ponieważ najwyżej co dziesiąty obcokrajowiec jest przeszkolony pod kątem podjęcia pracy. Wprowadzenie imigrantów na rynek może być długotrwałym procesem, który na razie będzie znajdował odzwierciedlenie w statystykach bezrobocia.

Specjaliści z Instytutu Badań Ekonomicznych w Essen (RWI) oceniają napływ nowej siły roboczej jako szansę dla niemieckiej gospodarki. W związku ze zmianami demograficznymi w najbliższych latach wprowadzenie imigrantów na rynek będzie łatwiejsze i odciąży system społeczny. Podobnie przedstawiciele Instytutu Badań Ekonomicznych w Halle (IWH) oczekują pozytywnych efektów obecnej fali uchodźców i szacują zwiększenie w tym roku liczby osób gotowych do pracy o 128 tys.

Minister Gabriel określił obecną strategię rządu kanclerz Merkel jako największe wyzwanie od czasu zjednoczenia. Zwrócił się również z wnioskiem o uproszczenie procedur w przyjmowaniu imigrantów i zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 3 mld EUR dla miast i landów na świadczenie socjalne dla uchodźców. Koszty wprowadzenia na rynek nowej siły roboczej z Bliskiego Wschodu szacowne są w bieżącym roku na ponad 1 mld EUR, a obywatele Niemiec nie powinni zostać z tego powodu obciążeni dodatkowym kosztami.

Źródło: FAZ, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Meble na Wymiar Olsztyn – Kuchnie na Wymiar – Szafy – Meble Kuchenne Olsztyn – Abpiwek.pl

Meble na wymiar Olsztyn - Abpiwek - Ilustrujemy spółkę abpiwek z Olsztyna. Montujemy wyposażenie ...
Polska - OLSZTYN 2021-08-31 Dodał: Dorota Klonowska Wyposażenie wnętrz, Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pellet wędkarski - pellet zanętowy

Pellet wędkarski do połowu ryb karpiowatych.
Polska - Malbork 2021-10-15 Dodał: Paweł Ślusarczyk Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert