Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy: Zamówienia w przemyśle w lipcu br.: - 1,4% m/m

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-17 11:45:46
aktualności

Berlin - Druga połowa roku rozpoczęła się dla niemieckiego przemysłu słabiej z powodu mniejszego zapotrzebowania na towary za granicą.

Druga połowa roku rozpoczęła się dla niemieckiego przemysłu słabiej z powodu mniejszego zapotrzebowania na towary za granicą. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki w lipcu liczba zamówień była mniejsza o 1,4% m/m, co jest największym spadkiem od sześciu miesięcy. W związku z niepokojącymi doniesieniami z chińskiego rynku ekonomiści spodziewali się zmniejszenia co najwyżej o 0,6% m/m. Mimo to ministerstwo zapewnia, że trend w przemyśle pozostaje wzrostowy i koniunktura w sektorze produkcyjnym będzie rosnąć.

W lipcu br. zamówienia z zagranicy zmniejszyły się o 5,2% m/m - to największy spadek od ponad roku. Głównie spadł popyt na towary i usługi w krajach poza strefą euro, w tym w Chinach aż o 9,5% m/m. Jednocześnie wzrosły zamówienia ze strefy euro o 2,2% m/m i krajowe o 4,1% m/m. Zapotrzebowanie na dobra pośrednie było niższe o 0,2% m/m, na dobra inwestycyjne (m.in. maszyny i urządzenia) o 1,6% m/m i na dobra konsumpcyjne o 6,3% m/m.

Stowarzyszenie Handlu Zagranicznego (BGA) wyraża obawy, że osłabienie koniunktury na rynkach wschodzących w Chinach, Brazylii i Rosji będzie poważnym problemem nie tylko dla Niemiec, ale dla całej strefy euro. Z kolei koniunktura w Europie nie jest na tyle silna, aby przemysł mógł dalej rozwijać się dynamicznie.

Źródło: FAZ, BGA, Destatis

Opracowanie: JS/WPHI Berlin