Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBezrobocie w sierpniu br.: 2,796 mln osób

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-12-29 15:03:24
aktualności

Berlin - Rynek pracy w Niemczech ulega sezonowym wahaniom, ale ma mocne podstawy i rozwija się prężnie.

Rynek pracy w Niemczech ulega sezonowym wahaniom, ale ma mocne podstawy i rozwija się prężnie. Według Federalnej Agencji Pracy, liczba bezrobotnych w sierpniu br. wyniosła 2,796 mln osób – to o 23 tys. więcej niż miesiąc wcześniej, ale o 106 tys. mniej niż rok wcześniej. Zdaniem ekonomistów nie są to niepokojące dane, ponieważ w okresie wakacyjnym firmy zatrudniają znacznie mniej pracowników. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,1% m/m i wyniosła 6,4%, co jest najniższym wynikiem w sierpniu od czasu zjednoczenia.

Liczba wolnych miejsc pracy zwiększyła się o 597 tys., czyli o 81 tys. więcej niż przed rokiem. Szczególnie duże zapotrzebowaniu na rynku jest na specjalistów od obróbki metali i produkcji artykułów metalowych, jak również na pracowników zajmujących się sprzedażą, logistyką i transportem. Kolejne miejsca zajmują zawody związane z produkcją maszyn i samochodów oraz specjaliści w zakresie mechatroniki, energetyki i elektroniki.

Według ostatnich danych z lipca br. zatrudnienie w Niemczech wzrosło w porównaniu z czerwcem o 26 tys. do 42,99 mln osób, a w porównaniu z lipcem ubiegłego roku o 160 tys. Liczba pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zwiększyła się w perspektywie miesięcznej o 41 tys. do 30,72 mln osób, a w zestawieniu z ubiegłym rokiem o 547 tys. Do końca roku stałe zatrudnienie w kraju powinno systematycznie rosnąć.

Źródło: Federalna Agencja Pracy, FAZ

Opracowanie: JS/WPHI Berlin