Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndeks Ifo we wrześniu br.: 108,5 pkt.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:48:34
niemcy, gospodarka, indeks, wphi berlin

Monachium, 24.09.2015 - Wbrew wstępnym ocenom ekonomistów kondycja niemieckich przedsiębiorstw cały czas nieznacznie się poprawia.

Wbrew wstępnym ocenom ekonomistów kondycja niemieckich przedsiębiorstw cały czas nieznacznie się poprawia. W wrześniu br. indeks Ifo wzrósł o 0,1 pkt do 108,5 pkt, choć konsensus rynkowy zakładał tylko 108,0 pkt. Prezesi firm słabiej widzą obecną sytuację gospodarczą (114,0 pkt), ale optymistycznie spoglądają na nadchodzące miesiące (103,3 pkt).

Najwyższy wskaźnik klimatu biznesowego po raz trzeci z rzędu zanotowano w handlu detalicznym (14,7 pkt). Dobre nastroje panują również wśród sprzedawców hurtowych (13,7 pkt), choć w najbliższych miesiącach lepsze perspektywy rysują się wciąż dla sprzedawców detalicznych. Tymczasowo pogorszył się klimat w przemyśle przetwórczym (10,1pkt), ale przedsiębiorcy zapowiadają do końca roku systematyczne zwiększanie produkcji. Wciąż najniżej utrzymuje się indeks nastrojów w budownictwie (0,2 pkt), choć po wielu miesiącach w końcu przekroczył on poziom zerowy.

Jak zaznaczają specjaliści z Ifo, aktualne wyniki badań jeszcze nie określają wpływu fali uchodźców na kondycję gospodarczą Niemiec, jak również przedsiębiorcy nie zdążyli uwzględnić skutków zamieszania wokół Volkswagena. Dane odzwierciedlają m.in. reakcje na kryzys w Chinach i na osłabienie na rynkach wschodzących w Brazylii i w Rosji.

Źródło: Instytut Ifo, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin