Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndeks PMI we wrześniu br.: 54,3 pkt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 21:08:47
indek, niemcy, pmi, wphi berlin

Berlin, 23.09.2015 - Według badań Markit Economics przeprowadzonych we wrześniu br. niemiecka gospodarka nieco zwolniła tempa, ale wciąż utrzymuje wysoki poziom wzrostu.

Berlin

Według badań Markit Economics przeprowadzonych we wrześniu br. niemiecka gospodarka nieco zwolniła tempa, ale wciąż utrzymuje wysoki poziom wzrostu. Indeks Menedżerów ds. Logistyki PMI spadł o 0,7 pkt do 54,3 pkt, a wartość progowa oddzielająca wzrost aktywności od spadku wynosi 50 pkt. Badania przeprowadzono w ponad 800 przedsiębiorstwach usługowych i przemysłowych, wskaźnik dotyczy nowych zamówień, poziomu produkcji, wielkości zatrudnienia, poziomu dostaw i poziomu zapasów.

Indeks dla sektora przemysłowego spadł o 0,8 pkt do 52,5 pkt, a dla sektora usługowego o 0,6 pkt do 54,3 pkt. Według specjalistów z Markit Economics w nadchodzących miesiącach wzrost gospodarczy w Niemczech powinien nabrać tempa. Wskazuje na to zwiększenie zamówień dla przemysłu z kraju i z zagranicy najwyższe od 2013 r. Jednocześnie od 2011 r. stale rośnie zatrudnienie w związku z coraz większą produkcją. Dzięki niskim kosztom energii, ropy i niektórych surowców spadły ceny zakupu w przemyśle, za to nieznacznie wzrosły w usługach. Firmy liczą na rosnącą liczbę nowych klientów, jak również na utrzymanie korzystnych warunków biznesowych.

Chwilowe spowolnienie gospodarcze nie powinno znacząco wpłynąć na poziom PKB w II kwartale 2015 r. Perspektywy handlowe na jesień pozostają optymistyczne, choć wyniki nie będą takie wysokie jak w lecie.

Źródło: Reuters, Markit

Opracowanie: JS/WPHI Berlin