Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKontrowersje wokół VW

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:35:59
niemcy, vw, wphi berlin

Berlin, 29.09.2015 - Zamieszanie wokół koncernu Volkswagena związane z manipulowaniem testów emisji spalin odbiło się szerokim echem na świecie.

Zamieszanie wokół koncernu Volkswagena związane z manipulowaniem testów emisji spalin odbiło się szerokim echem na świecie. Eksperci z Niemieckiego Instytut Badań Gospodarczych (DIW) przyznają, że może on wpłynąć negatywnie nie tylko na sprzedaż samochodów tej marki, ale również na całą niemiecką gospodarkę. Przemysł motoryzacyjny jest jednym z kluczowych sektorów, więc spadek sprzedaży dotknie wielu dostawców współpracujących z koncernem. Jak twierdzą eksperci DIW Volkswagen jest symbolem niemieckiego przemysłu i problemy koncernu psują wizerunek kraju słynącego z jakości i ekologiczności.

W ubiegłym roku branża samochodowa zatrudniała 775 tys. osób – to 2,0% całkowitej liczby 42,7 mln pracowników w Niemczech. Około jedna trzecia wydatków na prace badawcze i rozwojowe pochodziła z firm motoryzacyjnych. Ich przychody wzrosły w 2014 r. o prawie 2,0% r/r do 370 mld EUR. Pojazdy i części był najlepszym towarem eksportowym i w 2014 r. wartość eksportu wyniosła 203 mld EUR, czyli więcej niż sprzedaż maszyn i produktów chemicznych. Udział największych koncernów w eksporcie Niemiec wyniósł 18,0%.

Opinie specjalistów na temat skutków kontrowersji wokół Volkswagenie są jednak podzielone. Według Związku Niemieckiego Handlu Hurtowego i Zagranicznego (BGA) koncern będzie nadal sprawnie funkcjonował za granicą, bo ma dobrą markę budowaną przez długie lata. Według ekonomistów z Commerzbanku kłopoty jednej firmy, nawet takiej znaczącej jak Volkswagen, nie są w stanie spowolnić rozwoju kraju czy doprowadzić do recesji. Znacznie poważniejszym zagrożeniem dla przyszłości branży samochodowej w Niemczech jest chociażby kryzys w Chinach.

Z kolei specjaliści z ING banku uważają, że problemy Volkswagena w dłuższej perspektywie niosą podobne ryzyko dla niemieckiej gospodarki jak sytuacja w Grecji. Załamanie się sprzedaży samochodów w USA przełoży się na wyniki w eksporcie i na rozwój branży. Podobne obawy o przyszłość koncernu wyraża Instytut Badań Gospodarczych (DIW), ponieważ nie spełnienie standardów ekologicznych przy produkcji silników wysokoprężnych doprowadzi do długotrwałych ograniczeń w sprzedaży, a konkurencja na światowych rynkach jest ogromna.

Sprawę manipulowania pomiarem spalin w ok. 482 tys. samochodach Volkswagena (m.in. Jetta, Golf, Beetle i Passat) wykryła amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), a sprawą zajął się resort sprawiedliwości. Wstrzymano sprzedaży nowych i używanych modeli z silnikami wysokoprężnymi i na koncern mogą zostać nałożone wysokie kary finansowe. Po ujawnieniu sprawy Martin Winterkorn ustąpił ze stanowiska szefa zarządu Volkswagena, a jego miejsce zajął Matthias Mueller z Porsche. Minister transportu Alexander Dobrindt zarządził w całym kraju sprawdzenie samochodów Volkswagena z silnikami diesla i podobne kontrole zostaną przeprowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Źródło: Reuters, Handelsblatt, pb.pl

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych – czynności on site i off site Pozycjonowanie witryn ...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość online

Księgowość dla przedsiębiorców Prowadzenie firmy wiąże się wprost z koniecznością prowa...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Gabinet kosmetyczny

Gabinet kosmetyczny – zabiegi kosmetologii medycznej Elight Kosmetologia medyczna Powstań...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert