Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDobre nastroje w niemieckiej gospodarce (Ifo-Index)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Hebda | 2015-11-24 15:10:23
gospodarka niemiecka, eksport. wphi kolonia

Indeks klimatu gospodarczego renomowanego instytutu monachijskiego ifo dla niemieckiej gospodarki wzrósł z poziomu 108,2 w październiku br. do 109,0 punktów w listopadzie br. Analitycy oczekiwali pogorszenia tego wskaźnika.

Po raz pierwszy od 50 lat USA stały się głównym kierunkiem niemieckiego eksportu wypierając Francję. Wartość eksportu do USA wyniosła w pierwszej połowie 2015 r. 56 mld EUR, co oznacza wzrost o 24%. Intensyfikacji eksportu na ten rynek służy słabe euro oraz dobre perspektywy rozwoju amerykańskiej gospodarki, w tym zapotrzebowanie na dobra inwestycyjne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje na 2015 rok wzrost produktu krajowego brutto USA o 2,5%, a na rok 2016 na poziomie 3,0%.

Po latach kryzysu witalność odzyskuje strefa euro, gdzie również odnotowuje się większy popyt na towary „Made in Germany”. W pierwszym półroczu sprzedano na ten rynek towary o wartości 220 mld EUR (wzrost o 5%). Wśród krajów strefy euro największą dynamikę niemieckiego eksportu odnotowano do Hiszpanii, dokąd wyeksportowano w pierwszym półroczu 2015 r. towary o wartości 19,5 mld EUR, co oznacza wzrost o 11%.

Czynnikami wzrostu niemieckiej gospodarki pozostają m.in. utrzymujący się wewnętrzny popyt konsumpcyjny oraz poziom inwestycji związany z przezwyciężeniem fali imigracyjnej.

Optymizm udziela się również branży motoryzacyjnej pomimo skandalu w koncernie samochodowym Volkswagen związanym z zaniżaniem emisji spalin.

Mniej optymistycznie rysuje się perspektywa rozwoju w handlu detalicznym, gdzie w najbliższych 6 m-cach należy oczekiwać spadku obrotów.

 

Więcej informacji:

http://www.handelsblatt.com/politik/konjunktur/nachrichten/ifo-index-steigt-ueberraschend-gute-stimmung-in-der-wirtschaft/12632168.html?nlayer=News_1985586

 

Opracowała: MH; WPHI Kolonia

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna PCV

Okna Toruń Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na wygląd i ...
Polska - TORUŃ 2021-10-14 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Film, Turystyka, sport i rekreacja, Transport i logistyka Zobacz ofertę

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych – czynności on site i off site Pozycjonowanie witryn ...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość online

Księgowość dla przedsiębiorców Prowadzenie firmy wiąże się wprost z koniecznością prowa...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert