Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAllianz rezygnuje z finansowania węgla

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Hebda | 2015-11-25 13:33:50
przemysł wydobywczy, węgiel, energia, wphi kolonia

Koncern ubezpieczeniowo-finansowy Allianz zapowiedział wycofanie się z finansowania górnictwa i firm energetycznych, które wytwarzają energię w oparciu o węgiel lub których obroty powyżej 30% związane są z węglem.

W ciągu najbliższych 6 m-cy koncern pozbędzie się akcji takich przedsiębiorstw oraz obligacji korporacyjnych. Zakłada się równocześnie wzrost inwestowania w energię wiatrową, gdzie rentowność szacuje się na poziomie 5-6% rocznie.

Allianz należy do największych inwestorów na rynkach światowych finansujących wydobycie węgla. Zaangażowanie finansowe poprzez udziały w spółkach wydobywczych ocenia się na 832 mln EUR. W Europie zaangażowanie koncernu w takie przedsięwzięcia jest niewielkie. Ogólna wartość portfela inwestycyjnego Allianz to kwota 1,8 biliona EUR.

Głównym podmiotem finansującym wydobycie węgla w Niemczech jest Deutsche Bank. Jego zaangażowanie szacuje się na 3,3 mld EUR. Na drugim miejscu jest Commerzbank, którego wielkość finansowania jest podobna do Allianz. W przypadku tych obydwu instytucji formą finansowania są z reguły kredyty oraz obsługa emisji papierów dłużnych (obligacje) lub akcji.

 

Więcej informacji:

 

http://www.zeit.de/wirtschaft/unternehmen/2015-11/klimaschutz-allianz-bank-kohle-finanzierung-desinvestition

 

Opracowała: MH; WPHI Kolonia