Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGłówne kierunki niemieckiego eksportu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Hebda | 2015-12-11 11:20:12
niemiecki eksport, wphi kolonia

Strategicznym partnerem dla niemieckiego eksportu są od niedawna USA, które po ponad 50 latach zdeklasowały w tym zakresie Francję. M.in. słabe euro przyczyniło się do wzrostu niemieckiego eksportu na ten rynek w pierwszej połowie 2015 r. o prawie 24% i osiągnął on poziom 56 mld EUR.

Drugim ważnym czynnikiem wzrostu niemieckiego eksportu na ten rynek jest dobra koniunktura amerykańskiej gospodarki i coraz większy popyt na dobra przemysłowe i inwestycyjne, w tym „Made in Germany”. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost PKB USA w tym roku na poziomie 2,5%, a w przyszłym wzrost gospodarczy ma wynieść 3,0%.

Indie stają się coraz ważniejszym partnerem Niemiec w eksporcie towarów na ten rynek. Wg prognoz ekspertów w 2015 r. wzrost gospodarki tego kraju będzie wyższy niż gospodarki Chin. MFW szacuje wzrost PKB Indii na poziomie 7,5%.

Nadal dynamicznie rozwija się niemiecki eksport do Chin, gdzie w pierwszym półroczu br. sprzedano towary o wartości prawie 5 mld EUR, co oznacza wzrost o 20%.

Wśród krajów Afryki Południowej najważniejszym partnerem handlowym Niemiec jest Nigeria, druga co do wielkości gospodarka na tym kontynencie. Eksport niemiecki do tego kraju wzrósł w pierwszym półroczu 2015 r. o 28% i osiągnął poziom 4,9 mld EUR. Czynnikiem przyciągającym niemieckie towary są wydatki państwa tego kraju związane z rozbudową infrastruktury transportowej, sieci energetycznej i systemu wodnego. Nie bez znaczenia pozostaje również rosnąca konsumpcja wewnętrzna obywateli Nigerii i tworzenie się klasy średniej.

Kraje strefy euro to kolejna grupa ważnych partnerów dla niemieckiego eksportu. Najlepszym przykładem jest tutaj Hiszpania, gdzie w 2 kwartale 2015 r. odnotowano znaczny wzrost PKB jakiego nie notowano od 8 lat. Dynamika niemieckiego eksportu do tego kraju wyniosła w pierwszym półroczu 2015 r. 11% i osiągnęła poziom prawie 19,5 mld EUR. Łączny eksport do strefy euro wzrósł o prawie 5% do poziomu 220 mld EUR.

Wielka Brytania jest trzecim co do ważności w Europie, kierunkiem niemieckiego eksportu. Dynamika eksportu wyniosła w omawianym okresie 9,4% i osiągnęła poziom 45 mld EUR. Słabe euro przyczyniło się do „potanienia” eksportowanych na ten rynek towarów niemieckich. Dodatkowy impuls wzrostu to dobre perspektywy wzrostu brytyjskiej gospodarki. MFW szacuje wzrost PKB w tym roku na poziomie 2,5%, czyli dużo więcej niż szacunki dla strefy euro (+ 1,5%).

 

Opracowała: MH; na podstawie Handelsblatt

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

WIndy

Global Lift Polska Sp. z o.o działa od 1999 roku. Dostarcza dźwigi elektryczne, hydrauliczne, MRL...
Polska - WARSZAWA 2020-11-16 Dodał: Magdalena Taras Zdrowie i medycyna, Handel, Transport i logistyka, Architektura, Budownictwo Zobacz ofertę

Kominki - sprzedaż, montaż

Specjalizujemy się w projektowaniu, budowie i instalacji kominków nowoczesnych i klasycznych. ...
Polska - CZELADŹ 2020-11-12 Dodał: Mariusz Godzic Handel, Budownictwo, Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert