Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOptymistyczne prognozy dla branży samochodowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-21 13:14:36
przemysł samochodowy, niemcy, wphi berlin

Berlin - Bieżący rok był bardzo trudny dla przemysłu samochodowego w związku z aferą spalinową w Volkswagenie oraz wraz ze spowolnieniem koniunktury m.in. w Chinach.

Bieżący rok był bardzo trudny dla przemysłu samochodowego w związku z aferą spalinową w Volkswagenie oraz wraz ze spowolnieniem koniunktury m.in. w Chinach. Jednak według aktualnych danych Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Samochodowego (VGA) branża przetrwała kryzys i zaczyna rosnąć w siłę. W listopadzie br. liczba rejestracji nowych samochodów wzrosła o 272 tys. (+ 9,0% r/r), w tym udział pojazdów z silnikiem diesla wyniósł prawie 50%. Największym zaskoczeniem był wzrost w Chinach o prawie 25,0% r/r, a w Zachodniej Europie o 13,0% r/r, co jest najwyższym wynikiem od 6 lat. W Niemczech przybyło 9,0% r/r samochodów, to mniej niż w Hiszpanii (+ 25,0 % r/r), we Włoszech (+ 23,0% r/r) czy we Francji (+ 11,0% r/r), ale więcej niż w Wielkiej Brytanii (+ 4,0% r/r). Do najpopularniejszych marek należały: Volkswagen (21,3%), Mercedes (9,8%), Audi (8,0%) i BMW (7,6%).

Według prognoz VGA w przyszłym roku liczba rejestracji nowych samochodów na całym świecie zwiększy się o 2,0% r/r do 78,1 mln, w tym w Niemczech wyniesie ona ok. 3,2 mln, co będzie mniejszym wynikiem niż w bieżącym roku. Przedstawiciele niemieckich koncernów ostrzegają, że zwiększanie norm ochrony środowiska dla samochodów z silnikiem diesla może niekorzystnie odbić się na cenie i zmniejszyć ich sprzedaż. Natomiast specjaliści z VGA zwracają uwagę, że coraz większą rolę na rynku będą odgrywały samochody z napędem elektrycznym – do 2020 r. na niemieckich drogach powinno się pojawić ich ponad milion.

Źródło: Reuters, VGA

Opracowanie : JS/WPHI Berlin