Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu„Made in Poland“ versus „Made in Germany” – czas na polską markę! Cykl imprez WPHI Kolonia; 6 – 8 grudnia 2013 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Lewandowski | 2015-12-18 23:49:18
niemcy, germany

„Made in Poland“ versus „Made in Germany” – czas na polską markę! Cykl imprez WPHI Kolonia; 6 – 8 grudnia 2013 r.

Motywem przewodnim imprez (stoiska informacyjne 6 - 7 bm. i seminarium w dniu 8 bm.) była prezentacja osiągnięć polskiej gospodarki, w tym perspektywicznych sektorów, polskich firm i ich produktów. Przedstawiono również założenia kampanii informacyjno-promocyjnej Ministerstwa Gospodarki „Made in Poland" oraz dobre praktyki związane z budowaniem marki „Made in Germany".

Celem kampanii „Made in Poland" jest wzmocnienie wśród zagranicznych przedsiębiorców wizerunku Polski jako wiarygodnego i nowoczesnego partnera gospodarczego. Kampania skupia się na rosnącym potencjale polskiej gospodarki i nowych możliwościach, które otwierają się przed polskimi przedsiębiorcami.

Made in Poland" pokazuje, że Polska posiada kompetencje i wiedzę, a przede wszystkim produkty, które z powodzeniem mogą konkurować na międzynarodowych rynkach. Kampania ma zachęcić niemieckie firmy do podejmowania współpracy z polskimi partnerami.

Polskie branże - nowe perspektywy

Główne filary polskiego eksportu do Niemiec to maszyny, pojazdy, sprzęt gospodarstwa domowego, produkty chemiczne, artykuły spożywcze oraz meble. Ministerstwo Gospodarki, w ramach kampanii „Made in Poland", będącej elementem kompleksowego programu wsparcia przedsiębiorców, zachęca niemieckie firmy do współpracy w kluczowych i perspektywicznych polskich sektorach: meblarskim, jubilerskim i bursztynniczym, IT/ICT, produkcji jachtów i łodzi rekreacyjnych, biotechnologicznym i famaceutycznym, sprzętu medycznego i aparatury pomiarowej, stolarki okiennej i drzwiowej, budownictwa, ochrony i zachowania zabytków, kosmetycznym, odzieży, dodatków i galanterii skórzanej, turystyki medycznej oraz polskich specjalności żywnościowych.

Niemcy postrzegają Polskę jako dobrego partnera biznesowego. Zauważają, że polska gospodarka i sytuacja polityczna, pomimo kryzysu w innych krajach Unii Europejskiej, jest wciąż stabilna. Dzięki reformom w edukacji i stale poprawiającej się infrastrukturze drogowej, kolejowej, sportowej i miejskiej Polska zyskuje wśród Niemców coraz większe zaufanie.

Polskie meble w niemieckich domach

Polska jest potęgą na rynku meblarskim. Jest czwartym eksporterem mebli na świecie i trzecim w Europie. Prawie 90% mebli wyprodukowanych w Polsce jest eksportowanych za granicę. Generowane z tego tytułu przychody wynoszą ok 6,42 mld euro. Największym odbiorcą tych wyrobów są Niemcy. Polskie produkty funkcjonują jednak zazwyczaj pod nazwami niemieckich koncernów. Niewielu klientów zdaje sobie sprawę z tego, że wypoczywa i pracuje na meblach sprowadzonych od swojego sąsiada w regionie.

Polscy producenci mebli ogromną wagę przywiązują do wysokiej jakości swoich wyrobów, oferując przy tym konkurencyjne ceny. Wysokie obroty sektora meblarskiego oraz duże znaczenie eksportu w tej dziedzinie w skali globalnej są także zasługą skutecznych zabiegów marketingowych.

Kolejnymi atutami polskich firm są wysoko wykwalifikowane zasoby ludzkie, nowatorskie metody produkcji i dobra infrastruktura techniczna, a w szczególności parki maszynowe, wyposażone w nowoczesne urządzenia. Duże znaczenie mają także surowce wykorzystywane do produkcji, które w istotnym stopniu wpływają na jakość produkowanych mebli.

Do sukcesu polskiej branży meblarskiej dodatkowo przyczynia się współpraca przedsiębiorców z naukowcami oraz wybitnymi projektantami. Dzięki niej powstają funkcjonalne, a zarazem wizualnie atrakcyjne produkty.

Bursztyn - najszlachetniejszy od sąsiadów

Polskie przedsiębiorstwa jubilerskie stają się coraz bardziej rozpoznawalne w Europie i innych częściach świata, a ich specjalizacją eksportową są przede wszystkim wyroby ze srebra i bursztynu. Udział Polski w światowym rynku biżuterii bursztynowej ze srebrem i złotem szacowany jest obecnie na 70%.

Jeszcze kilkanaście lat temu bursztyn był uważany w Niemczech za kamień nieciekawy, a wręcz staromodny. Dziś designerzy projektują nowatorskie, oryginalne kolekcje, z użyciem współczesnych technik obróbki „bałtyckiego złota". Wykorzystują oni między innymi szybkie wykonywanie prototypów tzw. rapidprototyping - jedną z najbardziej innowacyjnych metod współczesnego projektowania.

Dziś bursztyn przeżywa renesans modowy, a niemieckie klientki coraz chętniej kupują wieloczęściowe komplety biżuterii z bursztynem w oprawach ze srebra, żółtego lub białego złota czy stali szlachetnej.

Niemal 100% bursztynowej biżuterii i ozdób dostępnych w niemieckich sklepach i galeriach pochodzi Polski, skąd produkty jubilerskie doceniane są od wieków na całym świecie. Wyróżniają się m.in. dzięki unikatowym kompozycjom łączącym współczesne trendy z elementami bogatej i długoletniej tradycji polskiego jubilerstwa.

Polska może poszczycić się pierwszym na świecie miejscem pod względem wielkości produkcji biżuterii z bursztynów, trzecim miejscem wśród producentów wyrobów ze srebra w Europie i siódmym na świecie. W 2011 roku zajęła 12 miejsce pod względem sprzedażny biżuterii w Unii Europejskiej z wartością 400 milionów euro.

Innowacyjne usługi - Polskie IT/ICT

Polska jest obecnie jednym ze znaczących dostawców rozwiązań IT/ICT w Europie. Przedsiębiorstwa wyspecjalizowały się szczególnie w segmencie elektroniki konsumenckiej, rozwiązaniach mobilnych, produkcji oprogramowania na zamówienie oraz grach elektronicznych.

Według szacunków PAIiIZ SA wartość rynku IT w Polsce wyniosła w 2011 r. 7,45 mld euro, co było wartością wyższą o 8,3% niż w roku 2010.

O dalszych dobrych perspektywach wzrostu rynku IT w Polsce świadczyć może fakt, że według specjalistów z firmy Pierre Audion Consultants w roku 2015 polski rynek oprogramowania i usług IT będzie drugim (po Rosji) rynkiem IT Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamikę wzrostu wartości tego rynku w latach 2011-2015 szacują oni na 7,2% rocznie.

Jednym z najważniejszych atutów polskiego sektora IT/ICT, który wyróżnia rodzime firmy na arenie międzynarodowej są wykwalifikowane zasoby ludzkie. Fachowość polskich informatyków sprawia, że usługi w tej dziedzinie są doskonałe jakościowo, innowacyjne i kreatywne. Potwierdzają to sukcesy odnoszone w międzynarodowych konkursach np. ImagineCup, Code Jam czy Central European Programming Contest (CEPC).

Polskie usługi IT są chętnie kupowane nawet w krajach wysoko rozwiniętych, w tym m.in. w Niemczech. Ogromny potencjał tej branży zachęcił niemieckich organizatorów targów cyfrowych CeBIT 2013 do zaproponowania Polsce partnerstwo strategiczne w tym najważniejszym wydarzeniu świata IT.

Polskie jachty na niemieckich wodach

Polski przemysł jachtowy jest nowoczesny i innowacyjny, zarówno w zakresie stosowanych technologii, jak również projektów. Łodzie znane są przede wszystkim z najwyższej jakości materiałów, starannego wykonania oraz doskonałej jakości wykończenia. Luksusowe jachty wyprodukowane w Polsce spotykane są w marinach Monte Carlo, czy Miami. Znajdują również swoich zwolenników wśród wielu niemieckich klientów.

Obecnie potencjał produkcyjny polskich stoczni jachtowych wynosi około 22 tys. jednostek pływających rocznie. Zwiększył się on istotnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, pozwalając wejść polskim firmom do światowej czołówki producentów. Ponad 90% produkowanych w Polsce jednostek pływających jest produkowana na eksport.

Głównym produktem polskich firm są łodzie motorowe o długości od 6 do 10 metrów z silnikami zaburtowymi. Polscy producenci z powodzeniem sprzedają zarówno łodzie ekonomiczne, których ceny kształtują się na poziomie kilku tysięcy euro, jak i bardzo luksusowe jachty o wartości kilku mln euro.

Dbając o zdrowie Europy

Polski przemysł biotechnologiczny i farmaceutyczny jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków w Europie. Działa tu ponad 140 firm farmaceutycznych, zatrudniających wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, mających dostęp do bogatej bazy surowcowej. Funkcjonuje także 111 instytucji naukowych, w których 2,8 tys. specjalistów prowadzi zaawansowane badania w obszarze biotechnologii i biologii molekularnej. Wspiera ich dodatkowo 6 prężnie działających centrów rozwoju biotechnologicznego.

Leki biotechnologiczne i biopodobne, dystrybuowane co roku w polskich aptekach, a także w ramach programów lekowych i chemioterapii warte są około 760 mln euro. W kolejnych latach prognozowany jest wzrost na poziomie 10% rocznie.

Wartość eksportu podstawowych substancji farmaceutycznych, leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych w Polsce to ponad 1,6 mld euro, z czego 72% trafia do UE, w tym do Niemiec, ponad 15% do państw Europy Środkowo-Wschodniej, a około 7% do krajów rozwijających się gospodarczo.

Wyposażenie placówek medycznych na najwyższym poziomie

Polscy producenci od lat z powodzeniem eksportują sprzęt medyczny, w szczególności: aparaturę bioelektroniczną, narzędzia chirurgiczne, sprzęt rehabilitacyjny (zwłaszcza do magneto-, lasero- i elektroterapii oraz kriochirurgii i kriostymulacji), wyposażenie sal operacyjnych, meble dla placówek medycznych oraz urządzenia obrazowania medycznego.

W Polsce od 1995 r. obserwowany jest nieustanny wzrost liczby producentów sprzętu medycznego. Wartość całego rynku w 2011 roku wyniosła około 1,2 mld euro, co daje 22% wzrost względem roku poprzedniego. Od 2013 do 2016 roku prognozowany jest wzrost. Analitycy spodziewają się, że wyniesie on ponad 25% rocznie.

Polskie produkty nie tylko znajdują swoich odbiorców w kraju, ale także są coraz bardziej konkurencyjne i umacniają swoją pozycję na rynku globalnym. Cenione są za wysoką jakość, zaawansowanie techniczne, solidność wykonania i niezawodność, gwarantującą długi okres użytkowania. Dodatkowym atutem są stosunkowo niskie ceny części i materiałów eksploatacyjnych oraz szeroki asortyment usług serwisowych.

Największymi importerem polskich produktów są kraje Unii Europejskiej, a w tym największym - Niemcy, którzy kupują polskie instrumenty medyczne za wartość przekraczającej 148 mln euro rocznie.

Drzwi i okna z widokiem na Niemcy

W 2012 roku po raz pierwszy w historii, wartość eksportu polskich okien i drzwi przekroczyła 1 mld euro. Niemal 30% stolarki otworowej w krajach Unii Europejskiej to okna i drzwi, wyprodukowane właśnie w Polsce. Tu wytwarza się aż 40% światowej produkcji okien dachowych.

Polskie produkty dorównują jakością i rozwiązaniami technologicznymi zagranicznym odpowiednikom, a ponadto są tańsze. Producenci stale udoskonalają swoje produkty, poszerzają asortyment. W przypadku okien szczególny nacisk kładziony jest na ekologię i energooszczędność. Z kolei polskie drzwi chętnie kupowane są przez zagranicznych klientów przede wszystkim ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa oraz estetykę.

Możliwości produkcyjne polskich przedsiębiorstw stale rosną. Największymi odbiorcami polskich produktów branży stolarki okiennej i drzwiowej są kraje Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim Niemcy, do których polscy producenci wyeksportowali w roku 2012 wyroby za ponad 242 mln euro. Okna i drzwi z Polski coraz częściej trafiają również na rynki pozaeuropejskie.

Budując relacje gospodarcze z niemieckimi partnerami

Istotnym bodźcem dla rozwoju polskiego budownictwa było przystąpienie do Unii Europejskiej, a także organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Polskie produkty budowlane na arenie międzynarodowej postrzegane są jako wysoko konkurencyjne: oferują innowacyjne rozwiązania, wysoką jakość materiałów oraz atrakcyjne ceny.

Niemcy sprowadzają zza wschodniej granicy między innymi wiele komponentów do produkcji np. płytek ceramicznych, a także ekrany silikonowe, fryta i szkliwa ceramiczne oraz zaprawiacze. Chętnie decydują się także na współpracę z polskimi architektami. Przy zatrudnianiu największą wagę przywiązują do znajomości niemieckich norm oraz języka. Cena jest kryterium drugorzędnym.

Na terenie Niemiec poszukiwane są również polskie usługi budowlane, które polecane są dalej przez kolejnych nabywców.

Słabo identyfkowane, choć popularne są również w Niemczech polskie materiały i wyroby budowlane. Niebagatelny wpływ ma na to fakt, że wiele tych produktów wchodzi na rynek niemiecki pod zagranicznymi markami.

Specjaliści od ochrony zabytków na całym świecie

Polska branża ochrony i zachowania zabytków obejmuje: konserwatorów zabytków, archeologów, producentów kamienia i materiałów budowlanych, a także szereg wyspecjalizowanych przedsiębiorstw zaangażowanych w prace archeologiczne i konserwatorskie.

Polscy specjaliści angażowani są w wiele projektów realizowanych za granicą. To oni odkryli między innymi grobowiec Merefnebefa oraz unikatowe reliefy i malowidła w egipskiej Sakkarze. Polacy pracują obecnie nad wirtualną rekonstrukcją zniszczonej świątyni faraona Totmesa III w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie. Natomiast w Starej Dongoli w Sudanie - dawnej stolicy Zjednoczonego Chrześcijańskiego Królestwa Nubii - odkryli kilkanaście kościołów, m.in. tzw. Mauzoleum, Kościół o Kolumnach Granitowych czy Budowlę na Planie Krzyża.

Polskie przedsiębiorstwa oferują również zaawansowane materiały budowlane do prac konserwatorskich, które coraz częściej trafiają na niemiecki rynek.

Do niemieckich drogerii po polskie kosmetyki

Niemcy są trzecim największym importerem kosmetyków z Polski. Więcej sprowadza tylko Rosja i Wielka Brytania. Polskie produkty docierają również do 130 innych krajów na całym świecie, w tym tak odległych jak Trinidad i Tobago, Nowa Zelandia, Chile czy Dubaj.

Wartość eksportu polskich kosmetyków w ciągu 10 lat wzrosła z 571 mln euro do 3,1 mld euro, czyli aż pięciokrotnie. Średnia roczna dynamika wzrostu sięgnęła 25%.

Łączna wartość tego rynku w 2012 roku została oszacowana na prawie 3,4 mld euro. Dominującą pozycję zajmowały na nim kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry, mające łącznie 35% udział w rynku. Kolejne pozycje zajmują perfumy, kosmetyki męskie oraz kosmetyki kolorowe.

Rynek eksportu polskich kosmetyków i produktów higieny osobistej plasuje się obecnie na szóstej pozycji w Europie. Przemysł kosmetyczny rozwija się tu dynamicznie i jest coraz bardziej konkurencyjny na światowym rynku.

Polskie produkty charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności i jakości. Istotne znaczenie w promowaniu marek odgrywają coraz skuteczniejsze strategie marketingowe, przejawiające się między innymi uatrakcyjnianiem opakowań czy zwiększaniem efektywności komunikacji marketingowej.

Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój potencjału polskiej branży kosmetycznej są również prowadzone przez nią lub na jej zlecenie prace badawczo-rozwojowe. Polska jest, poza Litwą, jedynym europejskim krajem, w którym kosmetologia nauczana jest na poziomie uniwersyteckim.

Niemcy ceniąc sobie wysoką jakość, innowacyjność produktów, ich skuteczność i przystępne ceny, coraz częściej sięgają po polskie kosmetyki. Niektórym polskim markom już udało się dotrzeć na półki niemieckich sieci handlowych. Swoje miejsce w drogeriach Rossmann znalazły na przykład kosmetyki Lirene, produkowane przez laboratoria Dr Irena Eris.

Polska wyznacza trendy modowe

Wielu Niemców nosi ubrania uszyte w Polsce, choć nie zawsze zwracają uwagę na kraj ich pochodzenia. Zachodni sąsiedzi to dla polskich producentów bardzo perspektywiczna grupa potencjalnych klientów.

W pierwszym półroczu 2013 r. według polskiego Głównego Urzędu Statystycznego wartość wyeksportowanych do Niemiec produktów w kategorii artykuły i dodatki odzieżowe wyniosła około 561 mln euro. A cały eksport do Niemiec ponad 18,5 mld euro.

Polskie firmy są zarówno podwykonawcami zagranicznych marek jak i uruchamiają eksport własnych kolekcji. To, co je wyróżnia to wysoka jakość, atestowanie materiały i dodatki, wzornictwo dostosowane do potrzeb różnych grup klientów. Dlatego, choć rynek odczuł w ostatnich latach skutki kryzysu, w przemyśle odzieżowym widoczny jest wzrost aktywności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. Na eksport trafia około połowa ich produkcji.

O tym, że z Polakami warto robić wspólnie interesy przekonała się m.in. firma GERMENS artfashion by Gregor & Rene, która projektuje i produkuje m.in. najwyższej jakości koszule męskie. Część prac zleca firmom z Polski, m.in. szycie odzieży.

Przez granicę po zdrowie

W ostatnich latach Polska stała się atrakcyjną destynacją turystyczną dla Niemców, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki medycznej. Niemcy są największą grupą klientów korzystających z usług tej branży polskiej gospodarki.

Jako jeden z największych i najważniejszych ośrodków turystyki medycznej w Europie Środkowej, Polska ma wysokokwalifikowaną kadrę oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny i niższe ceny usług medycznych niż w krajach Europy Zachodniej. Duże znaczenie odgrywa także wysoki poziom usług i ich kompleksowość, a także krótki czas na oczekiwanie na zabieg.

Z oferty turystyki medycznej w roku 2011 skorzystało 300 tys. pacjentów, którzy nabyli usługi o wartości około 190 mln euro. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost w tym sektorze na poziomie 13-15% rocznie.

Polska jest obecnie drugim, po Węgrzech, najchętniej odwiedzanym państwem w ramach turystyki dentystycznej. Dynamicznie rozwija się również chirurgia estetyczna, ortopedia, a w szczególności ortopedia sportowa oraz chirurgia serca i leczenie wad słuchu. Zagraniczni turyści chętnie korzystają również z zabiegów uzdrowiskowych i SPA.

Obecnie w Polsce działa ponad 40 uzdrowisk oraz około 600 ośrodków Wellness i SPA, które w większości położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, w otoczeniu lasów, jezior, w górach czy nad morzem. W ofercie sanatoriów są liczne zabiegi fizjoterapeutyczne m.in.: hydroterapia, krioterapia, elektroterapia, leczenie światłem, ćwiczenia indywidualne i grupowe. Dużym uznaniem cieszy się także: leczenia borowiną, inhalacje i terapia wodami mineralnymi i leczniczymi.

Smaczne, bo polskie

Jednym z polskich hitów eksportowych jest żywność. Polskie produkty wyróżniają się wysoką jakością przy konkurencyjnej cenie. Dzięki temu przemysł spożywczy jest obecnie jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się branż w polskiej gospodarce.

W ciągu 9 lat od wejścia Polski do UE eksport polskiej żywności wzrósł ponad trzykrotnie - z ok. 5 mld euro do 17,9 mld euro w 2012 r.

Na przestrzeni ostatnich lat zmianie ulega struktura polskiego eksportu. Zmniejsza się znaczenie surowców rolnych na rzecz rosnącej sprzedaży artykułów wysoko przetworzonych. Obecnie do najbardziej konkurencyjnych sektorów polskiego przemysłu spożywczego należą: mięsny i wędliniarski, mleczarski, drobiarski, owocowo-warzywny, cukierniczy.

W 2012 roku wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski do Niemiec wyniosła 3,9 mld euro. 16% stanowiły ryby przetworzone i zakonserwowane, 8% ziarna zbóż, 7% mięso drobiowe, przetwory oraz grzyby, a 6% przetwory z mąki. Na rynek niemiecki trafiają również soki owocowe - przede wszystkim jabłkowy, a także wyroby cukiernicze, mrożonki owoców - głównie truskawek i malin oraz mleko w proszku. Do Niemiec trafia także 95% polskiej gęsiny.

Mimo, że wejście do sieci handlowych w Niemczech nie jest łatwe, niektórym producentom z Polski już się to udało. Niestety wciąż większość ich artykułów spożywczych sprzedawana jest pod inną marką.

Pliki do pobrania

Marka Polskiej Gospodarki
pdf | 21,83 MB
Pobierz
The Report Poland 2013
pdf | 5,45 MB
Pobierz
Czas Polskiej Marki-prezentacja
pdf | 3,28 MB
Pobierz