Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu„Dzień Polskiej Gospodarki“, 16 kwietnia 2013 r. w Saarbrücken

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Lewandowski | 2015-12-19 22:25:37
niemcy, germany

W dniu 16.04.2013 r. w Saarbrücken, w trakcie Międzynarodowych Targów Konsumenta „Saarmesse" miała miejsce impreza promocyjna pod hasłem „Dzień Polskiej Gospodarki", która składała się z dwóch części: seminarium na temat opłacalnych inwestycji w Polsce i prezentacji dwóch regionów: opolskiego i łódzkiego (SSE) oraz polsko-niemieckiej giełdy kooperacyjnej. Organizatorami przedsięwzięcia byli: WPHI Kolonia, ZPT GmbH/Enterprise Europe Network w Saarbrücken oraz miejscowa Izba Przemysłowo-Handlowa.

W dniu 16.04.2013 r. w Saarbrücken, w trakcie Międzynarodowych Targów Konsumenta „Saarmesse" miała miejsce impreza promocyjna pod hasłem „Dzień Polskiej Gospodarki", która składała się z dwóch części: seminarium na temat opłacalnych inwestycji w Polsce i prezentacji dwóch regionów: opolskiego i łódzkiego (SSE) oraz polsko-niemieckiej giełdy kooperacyjnej. Organizatorami przedsięwzięcia byli: WPHI Kolonia, ZPT GmbH/Enterprise Europe Network w Saarbrücken oraz miejscowa Izba Przemysłowo-Handlowa.

Uczestników spotkania powitał Wiceminister ds. gospodarki Kraju Saary Jürgen Barke, który pochwalił Polskę za dynamiczny rozwój gospodarczy w ostatnich latach, wysoki poziom wzrostu gospodarczego na tle innych krajów UE oraz fakt, że Polska skutecznie i łagodnie przechodziła przez ostatnie, trudne lata recesji. Podkreślił, że Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Niemiec wśród krajów Europy Środkowo - Wschodniej i w pierwszej dziesiątce partnerów na świecie. Podkreślił, że Polska ma też duże znaczenie dla Kraju Saary, o czym świadczy fakt, że w umowie koalicyjnej rząd tego landu jako istotne priorytety swojej polityki zapisał m. in. współpracę z Francją i Polską.

Kierownik WPHI, Konsul Stanisław Hebda zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na ewolucję terminu „polska gospodarka", który w latach 80-tych i 90-tych oznaczał opóźniony rozwój, niedokładność niską jakość. Natomiast obecnie jest to synonim cudu gospodarczego i świadczy korzystnie o naszym kraju, a także jest brany za przykład do naśladowania przez innych członków UE. Podkreślił, że finanse publiczne w Polsce mają zdrową i uporządkowaną strukturę, która m. in. chroni nasz kraj przed recesją.

Charakterystyki polskiej gospodarki i szanse na polskim rynku dla niemieckich firm dokonał Członek Zarządu Polsko - Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej, Tomasz Urbańczyk. Omówił on także najważniejsze branże gospodarcze, które będą miały duże znaczenie dla polskiej gospodarki i gdzie planowane są znaczące inwestycje (np. ochrona zdrowia, motoryzacja, lotnictwo, energia odnawialna i utylizacja odpadów). Przedstawił również mocne strony Polski, które świadczą o atrakcyjności naszego kraju, jak: wysoki poziom popytu wewnętrznego, młoda i dobrze wykształcona kadra pracownicza, stabilność polityczno-gospodarcza, jak i bliskość dużych rynków zbytu, jak: Rosja, Ukraina i Białoruś.

Urszula Wöltjen z Łódzkiej SSE przedstawiła uczestnikom spotkania swoją Strefę, historię jej istnienia, ofertę instrumentów wsparcia i zwolnienia podatkowe dostępne dla zagranicznych inwestorów, jak również zaprezentowała przykładowe, większe firmy działające już na tym obszarze. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie, gdyż została przedstawiona w niekonwencjonalny sposób, tzn. w formie krótkiego filmu w j. niemieckim prezentującego najważniejsze fakty i informacje o ŁSSE.

Niemieckie firmy z Kraju Saary mogły też zapoznać się z prezentacją gospodarczą Województwa Opolskiego jako atrakcyjnego miejsca do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Prezentacji dokonał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego na Niemcy dr Przemysław Łebzuch, który kieruje biurem we Fankfurcie-Hahn. Dr Łebzuch przedstawił zalety swojego regionu i zachęcał obecne firmy do inwestowania w nim.

Równolegle do seminarium odbywała się polsko - niemiecka giełda kooperacyjna, w której uczestniczyło osiem interesujących i dynamicznie rozwijających się firm z takich branż, jak: obróbka metalu, budownictwo, meble, artykuły spożywcze oraz tworzywa sztuczne. Były to następujące podmioty: Animpol Sp. z o.o. (www.animpol.pl ) Lupus Producent Mebli (www.lupus.design.eu ) SCHODY-CHUDZIŃSKI Piotr Chudziński (www.treppen-chudzinski.de ) Zakład Mechanicznej Obróbki Metali (www.mrugalski-cnc.pl ) Krakowski Kredens (www.krakowskikredens.pl ) Fabryka Mebli Jarmel (www.jarmel.pl ) Firma Biorg (www.erg.com.pl ) oraz Tuchmet (www.tuchmet.com.pl ). Warto podkreślić, że większość z nich ma już doświadczenia z kooperacji z niemieckimi firmami i jest dobrze przygotowana, by sprostać konkurencji na wymagającym niemieckim rynku. Dzięki udziale w giełdzie polskie firmy miały okazję przeprowadzić rozmowy na temat współpracy handlowej z nowymi partnerami z Kraju Saary i Nadrenii-Palatynatu.

Jak podkreślały same firmy z Polski giełda stanowiła dla nich interesującą platformę umożliwiającą nawiązanie nowej współpracy handlowej, pozyskanie zleceń, klientów i dostawców, a także nawiązanie cennych kontaktów biznesowych.