Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy w rankingu konkurencyjności

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:38:40
niemcy, gospodarka, konkurencyjność, wphi berlin

Berlin, 30.09.0215 - Niemcy w rankingu konkurencyjności

W najnowszym rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego Niemcy awansowały z pozycji piątej na czwartą, a w strefie euro zajęły miejsce pierwsze. Gospodarka kraju został uznana za wzorową, nowatorską i efektywną, zaraz za Szwajcarią, Singapurem i Stanami Zjednoczonymi. Ranking jest jednym z ważniejszych badań przeznaczonych dla dużych korporacji poszukujących nowych rynków rozwoju i określa zdolność państw do zapewnienia długotrwałego wzrostu gospodarczego. Pomiar oparty jest na 12 filarach m.in. funkcjonowania instytucji i infrastruktury, równowagi makroekonomicznej, poziomu wykształcenia, efektywności rynku pracy, poziomu rozwoju rynku finansowego, gotowości technicznej, rozmiaru rynku, czynnikach innowacyjności i rozwoju oraz na jakości środowiska biznesowego.

Jako źródło sukcesu gospodarczego Niemiec specjaliści wskazują przede korzystne uwarunkowania gospodarcze i siłę innowacyjności. Wysoko oceniono wydatki na badania i rozwój, wykorzystanie nowych technologii oraz współprace między firmami i uczelniami. Pozytywnie odniesiono się do ograniczenie długu publicznego i wprowadzenie dyscypliny wydatków. Z kolei skrytykowano funkcjonowanie prawa pracy, szczególnie w kwestii ochrony prawnej przed zwolnieniami i ustalania poziomu płac. W rankingu nisko oceniono także równouprawnienie na rynku pracy, gdzie wciąż zatrudnienie kobiet jest mniejsze w stosunku do mężczyzn.

W rankingu konkurencyjności specjaliści ze Światowego Forum Gospodarczego zwrócili również uwagę na skutki afery w koncernie Volkswagen oraz ogromnej fali uchodźców. Według nich Niemcy wciąż kładą ogromny nacisk na kreatywność i inwestują w rozwój technologiczny, dlatego pozycja kraju na światowych rynkach nie powinna być zagrożona. Natomiast napływ nowych pracowników z Bliskiego Wschodu, dzięki wysokiemu poziomowi kształcenie i nakładom na edukację, powinien być szansą a nie zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego.

Źródło: WEF, Die Welt

Opracowanie: JS/WPHI Berlin