Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJesienne prognozy dla niemieckiej gospodarki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:41:56
niemcy, prognozy, gospodarka, wphi berlin

Berlin, 08.10.2015 - Jesienne prognozy dla niemieckiej gospodarki.

Pomimo osłabienie globalnej koniunktury niemieckie instytuty badawcze oczekują wkrótce wzrostu gospodarczego w kraju. W dokumencie „Deutsche Konjunktur stabil - Wachstumspotenziale heben” przygotowanym wspólnie przez specjalistów z DIW (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung), Ifo (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München), RWI (Rheinisch-Westfälisches Institut für Wirtschaftsforschung) i IWH (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle) prognozują oni wzrost PKB w 2015 r. i w 2016 r. o 1,8%. Główne impulsy do rozwoju gospodarczego mają pochodzić w rynku krajowego – dzięki rosnącym zarobkom (2015 r.: +3,0% r/r, 2016 r.: +2,5% r/r) i niskiej inflacji (2015 r.: +0,3% r/r, 2016 r.: +1,1% r/r), konsumpcja wzrośnie w przyszłym roku o 2,0%.

Z powodu napływu uchodźców liczba bezrobotnych w przyszłym roku zwiększy się po raz pierwszy od 2013 r. o ok. 75 tys. do prawie 2,9 mln osób. Według ekonomistów liczba ubiegających się o azyl wyniesie w sumie 1,5 mln – do końca 2015 r. będzie ich ok. 900 tys i w 2016 r. ok. 600 tys. Ponad 3/4 uchodźców przybywających do Niemiec jest w wieku produkcyjnym, ale w bieżącym roku w związku z brakiem znajomości języka, brakiem kwalifikacji i długimi procedurami, tylko 89 tys. osób będzie mogło ubiegać się o pracę, ale w przyszłym roku będzie ich aż 200 tys. Jednocześnie ekonomiści zaapelowali do rządu o „rozsądną politykę migracyjną”.

Prognozy niemieckich instytutów dotyczące światowej gospodarki pozostają dosyć sceptyczne. Na koniec bieżącego roku wzrost wyniesie 2,6% i w przyszłym rok 2,9%,. Jako główne niebezpieczeństwo specjaliści wskazują osłabienie koniunktury w Chinach, które może mieć negatywny wpływ na Stany Zjednoczone. Dodatkowo większość gospodarek wschodzących (m.in. Brazylia, Rosja) zwolniło tempo rozwoju i taka tendencja może również utrzymać się w przyszłym roku. Dla niemieckich firm pogarszająca się sytuacja na świecie oznacza zmniejszenie wyników produkcji i eksportu.

Źródło: DIW, Die Welt, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin