Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy gotowi na przyjęcie uchodźców

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:40:08
niemcy, uchodźcy, iwh, ihk, rwi, wphi berlin

Berlin, 10.10.2015 - Niemcy gotowi na przyjęcie uchodźców

Pomimo gwałtownego wzrostu fali uchodźców ekonomiści w Niemczech optymistycznie oceniają perspektywy ich integracji na rynku pracy i dostrzegają ich pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Specjaliści z Instytutu Badań Gospodarczych w Halle (IWH) określili nawet plan pomocy dla osób ubiegających się o azyl „małym programem ożywienia koniunktury”. Państwo będzie inwestowało miliardy euro w zapewnienie środków do życia, jak również w naukę języka i przyuczenie do zawodu, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy i firmy, a także zwiększy się poziom konsumpcji prywatnej. Według wstępnych obliczeń wzrost gospodarczy może być wyższy w 2016 r. o 0,25%. Jednocześnie ekonomiści zwrócili się do przedsiębiorców o większe zaangażowanie w proces integracji. Badania Izby Przemysłowo-Handlowej (IHK) przeprowadzone w połowie 2015 r. wskazują, że ponad 1,8 tys. niemieckich firm z różnych sektorów gospodarki, w dziewięciu na dziesięć przypadków jest zadowolona z pracowników z zagranicy. W tym roku na rynku pracy może ich przybyć ok. 89 tys., a w przyszłym 200 tys.

W 2015 r. rząd i władze lokalne zamierzają przeznaczyć na pomoc uchodźcom 4 mld EUR i w 2016 r. 11 mld EUR. Jako pierwsi zyskają sprzedawcy detaliczni i sektor usługowy w Niemczech. Podstawowym zadaniem jest zakwaterowanie w hostelach, hotelach i schroniskach młodzieżowych – w samym Berlinie znalazło schronienie ok. 1,5 tys osób, a koszt dzienny za osobę wynosi 50 EUR. Jednocześnie rosną zamówienia na kontenery mieszkalne, których cena wzrosła prawie dwukrotnie do 2,4 tys. EUR za metr kwadratowy. Dodatkowe koszty obejmują m.in. utrzymanie czystości w ośrodkach dla uchodźców, władze Norymbergi zamierzają przeznaczyć na ten cel ok. 0,6 mln EUR. W Kolonii złożono zamówienia na 2,2 tys. piecyków, 3,8 tys. pralek i 4,6 tys. lodówek na kwotę 3,4 mln EUR, w Magdeburg na 9,0 tys. kompletów pościeli, 5,3 tys. materaców, 2,2 tys. łóżek piętrowych i 1 tys. łóżek dziecięcych. W dalszej kolejności zostaną pokryte koszty edukacji, co wiąże się z przyjęciem do pracy ok. 25 tys. nauczycieli język niemieckiego i zakupem tysięcy słowników. Na początek osoby ubiegające się o azyl dostaną miesięcznie 359 EUR i po przyznaniu zasiłku będzie to kwota 391 EUR, a z dodatkiem mieszkaniowym średnio 791 EUR. Według szacunków Instytutu DIW głównymi beneficjentami procesu przyjmowania uchodźców będą sieci dyskontów m.in. Lidl, Aldi.

Specjaliści z Instytutu IWH zapewniają, że kondycja gospodarcza kraju pozwala sprostać wyzwaniom związanym z przyjęciem uchodźców. Wśród ewentualnych problemów Nadreńsko-Westfalski Instytut Badań Gospodarczych (RWI) wymienia kwestię właściwego rozmieszczenia ludzi na terenie kraju, znalezienia odpowiedniej pracy i niedrogiego zakwaterowania. Jednak przede wszystkim wciąż trudno jest określić liczbę azylantów, ich wiek i kwalifikacje. Według wstępnych szacunków w bieżącym roku może ich przyjechać nawet 900 tys., a w przyszłym do 600 tys. Według ekonomistów z Instytutu Ifo, na obecną chwilę Niemcy są w stanie poradzić sobie z falą uchodźców, ale jeśli w kolejnych latach nie uda zatrzymać się procesu migracji, to państwo czeka problem na znacznie większą skalę.

Źródło: Die Welt, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin