Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy wygaszają elektrownie węglowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:59:19
węgiel, niemcy, elektrownie, wphi berlin

Berlin, 24.10.2015 - Niemcy wygaszają elektrownie węglowe

Minister gospodarki Sigmar Gabriel porozumiał się z przedstawicielami trzech firmy energetycznych RWE, Vattenfall i MIBRAG w sprawie wyłączenia z sieci szkodliwych dla środowiska elektrowni węglowych. Według wspólnych ustaleń od października 2016 r. do października 2019 r. zniknie z rynku 2,7 GW mocy z węgla brunatnego, co stanowi 13% całkowitej produkcji w Niemczech. Piętnaście zakładów m.in. w Nadrenii Północnej-Westfalii, Brandenburgii i Dolnej Saksonii najpierw przejdzie w tzw. stan gotowości („Sicherheitsbereitschaft”), kiedy będą one pełniły rolę rezerwy bezpieczeństwa na wypadek niedoborów energetycznych, a następnie zostaną całkowicie wyłączone.

Celem procesu jest zmniejszenie emisja gazów cieplarnianych o 12,5 mln ton i osiągnięcie celów klimatycznych Niemiec do 2020 r. Koncerny będą dostawały od państwa rekompensatę za likwidację elektrowni w wysokości 230 mln EUR rocznie przez siedem lat. Według ministerstwa z powodu zmian na rynku opłata sieciowa wzrośnie nieznacznie o ok. 0,05 ct/kWh i odbiorcy raczej nie odczują wzrostu cen. Kompromis skrytykowali przedstawiciele Partii Zielonych i organizacji Greenpeace, sprzeciwiając się wysokim odszkodowaniom dla koncernów i braku zdecydowanych kroków rządu mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Minister gospodarki Sigmar Gabriel zapewnił, że obecne rozwiązanie jest nie tylko korzystne dla firm, ale również bezpieczne dla obywateli i państwa. Ustawa powinna zostać przyjęta przez rząd w listopadzie, a później zostanie zatwierdzona przez Unię Europejską.

Źródło: Reuters, Die Welt, DW

Opracowanie: JS/WPHI Berlin