Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowe opłaty za zieloną energię

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:49:50
oze, energie odnawialne, eeg-umlage, niemcy wphi berlin

Berlin, 15.10.2015 - Pomimo nowelizacji ustawy o OZE i zapowiedzi stabilizacji cen energii, w przyszłym roku opłata na wsparcie rozwoju źródeł odnawialnych (EEG-Umlage) najprawdopodobniej znów wzrośnie.

Pomimo nowelizacji ustawy o OZE i zapowiedzi stabilizacji cen energii, w przyszłym roku opłata na wsparcie rozwoju źródeł odnawialnych (EEG-Umlage) najprawdopodobniej znów wzrośnie. Według wstępnych szacunków czterech operatorów systemów przesyłowych (50Hertz, Amprion, TENNET, TransnetBW) stawka mająca na celu pokrycie różnicy między coraz niszą ceną giełdową energii i stałą taryfą gwarantowaną dla odbiorców zwiększy się z 6,17 ct/kWh do 6,254 ct/kWh (+ 3,0%). Zgromadzone w ten sposób środki w wysokości ok. 23 mld EUR pozwolą pokryć koszty uzyskiwania zielonej energii w 2016 r. Natomiast opłaty dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającym ok. 4000 kWh rocznie zwiększą się o ok. 9 EUR.

W przyszłym roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych zwiększy się o 15 TWH do 176 TWh, głównie dzięki rozbudowie i większej efektywności farm wiatrowych na lądzie i morzu oraz usprawnieniu technologii wykorzystania biomasy. Jednocześnie według prognoz cena giełdowa energii może spaść nawet o 14%. Przewidywana nowa stawka EEG-Umlage zostanie rozdzielona na dopłatę 2,6 ct/KWh do fotowoltaiki, 1,7 ct/KWh do biomasy i 2,0 ct/KWh do energii wiatrowej. W 2015 r. na koncie opłat na wsparcie rozwoju źródeł odnawialnych zanotowano nadwyżkę 2,5 mld EUR, dzięki czemu w 2016 r. stawka zmniejszy o 0,7 ct/KWh. Ostateczną decyzję dotyczącą opłat podejmie Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur).

Minister gospodarki Sigmar Gabriel zapewnił, że opłata EEG-Umlage stopniowo zmniejsza się od dwóch lat i w 2016 r. tendencja powinna się utrzymać. W związku z zapowiedzią operatorów systemów przesyłowych politycy CDU wezwali do ponownej reformy ustawy o OZE. Partia Zielonych skrytykowała rząd za wspieranie nadprodukcji energii elektrycznej ze szkodliwych dla środowiska elektrowni węglowych, która obniża cenę energii na giełdzie. Natomiast partia Die Linke wyraziła sprzeciw wobec ponoszenia coraz większych kosztów transformacji energetycznej przez gospodarstwa domowe przy jednoczesnym faworyzowaniu koncernów.

Źródło: DW, Reuters, tennet.eu

Opracowanie: JS/WPHI Berlin

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna PCV

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest w...
Polska - TORUŃ 2021-12-08 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Pozycjonowanie

Jak doskonale wiemy sieć internetowa daje nam ogrom możliwości w dziedzinie promocji. Wygląda to ...
Polska - TORUŃ 2021-12-07 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Podpis elektroniczny Toruń

Jak poddać weryfikacji podpis elektroniczny? Weryfikacja podpisu kwalifikowanego jest potrzebn...
Polska - TORUŃ 2021-12-07 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert