Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemcy: Dane o rynku pracy i uchodźcach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 18:21:58
niemcy, rynek pracy, wphi berlin

Berlin, 24.10.2015 W Niemczech trwa dyskusja dotycząca przyjmowania uchodźców oraz planów ich integracji na rynku pracy.

Berlin, 24.10.2015

W Niemczech trwa dyskusja dotycząca przyjmowania uchodźców oraz planów ich integracji na rynku pracy. Minister pracy Andrea Nahles zapowiedziała, że będzie to długotrwały proces, ponieważ osoby ubiegające się o azyl nie mają wysokich kwalifikacji zawodowych i brakuje im umiejętności językowych. Jednocześnie zapewniła, że nowi pracownicy z Bliskiego Wschodu mogą liczyć na równe traktowanie i będą podlegali ustawie o płacy minimalnej. Według szacunków ministerstwa, w przyszłym roku większość uchodźców otrzyma prawo stałego pobytu, dzięki czemu ok. 460 tys osób będzie mogło ubiegać się o prace i o zasiłek Hartz IV. Rząd przeznaczy od 1,8 do 3,3 mld EUR na pokrycie kosztów utrzymania i przygotowania do podjęcia pracy.

Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Spożywczego, Gastronomii i Hotelarstwa (NGG) zadeklarowali, że obecnie w branży hotelarskiej i gastronomicznej jest kilkadziesiąt tysięcy wolnych miejsc pracy, dostępne są też praktyki w zakładach cukierniczych, spożywczych czy piekarskich. Ministerstwo zdrowia wskazuje na możliwość stworzenia miejsc pracy dla obywateli z Bliskiego Wschodu, którzy będą zajmowali się przyjmowaniem i obsługą pacjentów obcojęzycznych. Według prognoz minister Nahles, wielu bezrobotnych w Niemczech będzie mogło również znaleźć zatrudnienie przy udzielaniu pomocy uchodźcom – m.in. w budownictwie, gastronomii, opiece i edukacji. Natomiast Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) zapowiedział wielki szczyt z udziałem świata polityki i biznesu, ponieważ bez wsparcia największych przedsiębiorstw proces integracji na wielką skalę nie będzie możliwy.

Minister gospodarki Sigmar Gabriel zapowiedział, że proces przyjęcia ponad 800 tys. uchodźców pozwoli ożywić koniunkturę w kraju i zwiększyć rynek pracy. Jego ocena procesu integracji jest optymistyczna i określa go jako bardzo ważny eksperyment - w najbliższy latach z powodu starzenia się społeczeństwa i rozwoju gospodarczego może zabraknąć nawet 6 mln pracowników, dlatego zapotrzebowanie na nową siłę roboczą będzie systematycznie rosło.

Źródło: Reuters, DW, Die Welt

Opracowanie: JS/WPHI Berlin