Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZatrudnienie w przemyśle w sierpniu br: 5,4 mln osób

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 18:21:35
niemcy, rynek pracy, wphi berlin

Berlin, 15.10.2015 - Dzięki wysokim wynikom w eksporcie w ostatnich miesiącach zwiększyło się zatrudnienie w przemyśle.

Dzięki wysokim wynikom w eksporcie w ostatnich miesiącach zwiększyło się zatrudnienie w przemyśle. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w sierpniu br. w sektorze przetwórczym liczba pracowników wzrosła o 52 tys. do 5,4 mln osób. To wzrost o 1,0% w skali roku i najwyższy wynik od 2005 r. Natomiast od czasu światowego kryzysu gospodarczego wiosną 2010 r. przybyło ponad pół miliona nowych miejsc pracy.

Według ekspertów z Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) dotychczas motorem napędowym zatrudnienia w kraju był sektor usługowy. Jednak od początku roku znacząco wzrosły przychody w eksporcie o 6,6% r/r do 790 mld EUR, dzięki popytowi na niemieckie towary m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w strefie euro. W związku z tym trzeba było zwiększyć liczbę pracowników w dużych zakładach i w mniejszych zatrudniających po 50 osób, które nie zostały uwzględnione w badaniach.

W sierpniu br. najwięcej pracowników przybyło w przedsiębiorstwach produkujących komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (+ 3,0% r/r). Na kolejnych miejscach znalazła się branża motoryzacyjna (+ 2,1% r/r), metalowa (+ 1,9% r/r) i spożywcza (+ 1,8% r/r). Nieznaczny spadek zanotowano wśród producentów urządzeń elektrycznych (- 1,2% r/r) oraz produktów z gumy i tworzyw sztucznych (- 0,1% r/r). Czas pracy zwiększył się o 3,1% r/r do 630 mln godzin, a ogólne wynagrodzenie o 3,8% do 20,56 mld EUR.

Źródło: Destatis, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin