Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKorekta prognozy PKB na 2015 r. i 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:23:24
niemcy, pkb, prognoza, wphi berlin

Berlin, 22.10.2015 - Po raz kolejny w bieżącym roku pogorszyły się perspektywy gospodarcze dla Niemiec na 2016 r.

Po raz kolejny w bieżącym roku pogorszyły się perspektywy gospodarcze dla Niemiec na 2016 r. Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) po przeprowadzeniu badań wśród ponad 27 tys. firm dokonała korekty prognozy PKB na przyszły rok z 1,7% do 1,3%. Przedsiębiorcy wyrażają zaniepokojenie spowolnieniem w Chinach i spadkiem zamówień zagranicznych na najbliższe miesiące z pozostałych rynków wschodzących, co może doprowadzić do zmniejszenie wzrostu eksportu w bieżącym roku do 5,0% i za rok do 3,5%. Dlatego coraz większe nadzieje związane są ze współpracą ze Stanami Zjednoczonymi i z państwami Unii Europejskiej, a przede wszystkim z rozwojem rynku krajowego.

Na wiosnę 41% przedsiębiorców oceniało dobrze sytuacje na rynku, a na jesieni odsetek ten wzrósł do 44%. Jednak pogorszyły się perspektyw na przyszłość głównie w przemyślę - na wiosnę optymistycznie oceniało je 26% ankietowanych, a na jesieni tylko 23%. Firmy deklarują stały wzrost inwestycji i zwiększenie zatrudnienia o ok. 200 tys. osób, przy zmniejszeniu bezrobocia o 100 tys. Napływ uchodźców powinien podnieść znacząco stopę bezrobocia dopiero w przyszłym roku, ale program pomocowy rządu może być skutecznym impulsem gospodarczym do zwiększania zatrudnienia i obrotów w handlu detalicznym.

Bardziej optymistyczne prognozy PKB na 2015 r. i 2016 r. ogłosił niemiecki rząd. W bieżącym roku dokonano korekty z 1,8% do 1,7%, a na przyszły utrzymano wynik zapowiadany na wiosnę 1,8%. Wzrost gospodarczy ma bazować na stabilnym rynku pracy, który przy zatrudnieniu ponad 43 mln osób jest największy w historii. Nastroje konsumentów pozostaną dobre dzięki rosnącym zarobkom, a niska inflacja będzie sprzyjała wzrostowi siły nabywczej. Przyjęcie dużej fali uchodźców zwiększy bezrobocie w przyszłym roku o 60 tys. osób, ale jeszcze do końca roku zmniejszy się o 98 tys. Na program pomocowy rząd przeznaczył dodatkowo 2 mld EUR, żeby przyspieszyć proces integracji na rynku pracy.

Pomimo sceptycznych nastrojów w wielu europejskich krajach z powodu niespokojnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i osłabienia koniunktury w Chinach, minister gospodarki Sigmar Gabriel zapewnia, że sytuacja gospodarcza w kraju jest stabilna i problemy międzynarodowe obecnie nie stanowią poważnego zagrożenia.

Źródło: Reuters, Die Welt

Opracowanie: JS/WPHI Berlin
Pliki do pobrania

dihk2
image | 9.86 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

całodobowy ośrodek leczenia uzależnień

SOZO – greckie słowo, na podstawie którego przetłumaczono słowo zbawienie, oznacza uzdrowienie, u...
Polska - SZCZECIN 2021-12-08 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

prywatny ośrodek leczenia uzależnień

SOZO – greckie słowo, na podstawie którego przetłumaczono słowo zbawienie, oznacza uzdrowienie, u...
Polska - SZCZECIN 2021-12-08 Dodał: Adam grabowski Ropa naftowa i gaz ziemny, Węgiel kamienny i brunatny Zobacz ofertę

Kontener morski 40

Kontenery morskie to metalowe konstrukcje, służące do magazynowania oraz transportowania ładunków...
Polska - SZCZECIN 2021-12-08 Dodał: Adam grabowski Rudy metali, Ropa naftowa i gaz ziemny, Węgiel kamienny i brunatny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert