Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndeks Gfk w październiku br.: 9,6 pkt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 18:34:40
nimecy, gospodarka, gfk, wphi berlin

Monachium, 28.10.2015 – Pod koniec bieżącego roku nastroje niemieckich konsumentów mogą powoli słabnąć.

Pod koniec bieżącego roku nastroje niemieckich konsumentów mogą powoli słabnąć. Według najnowszych danych Instytut Badania Opinii i Rynku Gfk indeks zaufania w październiku zmniejszył się o 0,2 pkt do 9,4 pkt, co jest trzecim spadkiem z rzędu do najniższego poziomu od lutego. Jednak wciąż poziom ten jest stosunkowo wysoki, a handel detaliczny pozostaje jednym z głównych filarów wzrostu gospodarczego. Największą niepewność obywateli budzi rozwój koniunktury, nieznacznie obniżyła się również skłonność do zakupów, a jedynie oczekiwania wobec zarobków pozostały bez zmian.

Ocena sytuacji gospodarczej przez konsumentów pogorszyła się piąty raz z rzędu do -2,9 pkt i po raz pierwszy od dwóch lat znalazła się ona poniżej zera. Ponad 44% ankietowanych spodziewa się wzrostu bezrobocia (w lipcu br.: 22%), a spadku bezrobocia 10% (w lipcu: 25%). Ponad 70% osób jako główną przyczynę wskazuje napływy uchodźców, oprócz tego wymieniano jeszcze m.in. pogorszenie sytuacji gospodarczej i zmiany sezonowe. Natomiast negatywny wpływ afery spalinowej w Volkswagenie na rynek pracy w Niemczech widzi tylko 8% osób.

Pomimo obaw wobec koniunktury oczekiwania obywateli związane z zarobkami pozostają stabilne. Po dwóch kolejnych miesiącach spadków w październiku indeks zatrzymał się na 47,7 pkt. Ocena sytuacji finansowej konsumentów bazuje głównie na wzroście realnych dochodów. Dzięki niskiej inflacji rośnie siła nabywcza, a bezpieczne zatrudnienie daje gwarancję przyzwoitych zarobków. Dodatkowo nastroje obywateli poprawiła informacja rządu o planowanej podwyżce emerytur w przyszłym roku nawet o 5%.

Natomiast piąty miesiąc z rzędu niekorzystnie kształtują się skłonności do zakupów. Indeks zmniejszył się o 4,5 pkt do 45,9 pkt, choć wciąż ocena jest wyższa o 0,3 pkt niż w ubiegłym roku. Najprawdopodobniej negatywny odbiór sytuacji gospodarczej ma większy wpływ na nastrój konsumentów niż gwarancja stabilnego zatrudnienia i dobrych dochodów. Jednak według danych Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna wzrosła w tym roku aż o 2,8% r/r, a dodatkowo Niemcy systematycznie przeznaczają ponad dwie trzecie zarobków m.in. na rekreację, zabiegi kosmetyczne, podróże, wyjazdy, ubezpieczenia i inne usługi.

Według prognoz Instytut Badania Opinii i Rynku GfK konsumpcja prywatna wzrośnie do końca 2015 r. o 1,5% i osiągnie równie wysoki poziom co w ubiegłym roku. Jednak dalszy rozwój nastrojów obywateli będzie w dużej mierze zależał od kształtowania się sytuacja na rynku pracy, gwarancji bezpiecznego zatrudnienia oraz wzrostu przychodów.

Źródło: GfK, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert