Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInflacja w październiku br.: +0,3% r/r

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 18:41:09
niemcy, inflacja, wphi berlin

Wiesbaden, 12.11.2015 - Ceny produktów i usług w Niemczech wciąż nieznacznie rosną.

Ceny produktów i usług w Niemczech wciąż nieznacznie rosną. Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, w październiku br. wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym wyniósł 0,3%, co jest najwyższym wynikiem od trzech miesięcy, ale w ujęciu miesięcznym utrzymał się na tym samym poziomie co we wrześniu. Najbardziej zwiększyły się ceny produktów spożywczych, a najkorzystniej dla konsumentów rozwijały się ceny energii.

Opłaty za energię zmniejszyły się o 8,6%, a z wyłączeniem cen energii, inflacja wzrosłaby nawet o 1,4% r/r. Tańsze były produkty ropopochodne (- 13,1% r/r) i energia dla gospodarstw domowych (- 6,5% r/r) – szczególnie odczuwalna dla konsumentów była obniżka kosztów oleju opałowego (- 24,5% r/r). Z kolei ceny żywności były wyższe o 1,6% r/r, co było jeszcze większym wzrostem niż we wrześniu (+ 1,1% r/r) i w sierpniu (+ 0,8% r/r). Podrożały głównie warzywa (+ 13,1% r/r, w tym ziemniaki: + 30,7% r/r) i owoce (+ 9,7% r/r, w tym jabłka: + 10,9% r/r). Więcej płacono za ryby i przetwory rybne (+ 2,1% r/r) oraz za wyroby cukiernicze (+ 1,8% r/r), a mniej m.in. za przetwory mleczne (- 12,1% r/r) i jajka (- 6,0% r/r).

Wraz ze zmniejszeniem cen towarów o 0,8% r/r, wzrosły ceny usług o 1,2% r/r. Szczególnie podrożał czynsz (+ 1,1% r/r), który zużywa jedną piątą wydatków gospodarstw domowych. Droższy był transport drogowy (taksówki: + 13,4% r/r), usługi fryzjerskie i kosmetyczne (+ 3,6% r/r) oraz usługi gastronomiczne w restauracjach, kawiarniach i na ulicach (+ 3,0% r/r). Spadły ceny m.in. biletów lotniczych (- 2,8% r/r) i usług telekomunikacyjnych (- 1,3% r/r).

Inflacja w Niemczech wciąż utrzymuje się poniżej poziomu zalecanego przez Europejski Bank Centralny, a eksperci oceniają, że w bieżącym roku wzrost cen towarów i usług może wynieść w sumie 0,3%, ale już w przyszłym roku 1,2%.

Źródło: Destatis, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin