Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSprzedaż detaliczna we wrześniu br.: 3,4% r/r

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 18:50:19
niemcy, detal, wphi berlin

Berlin, 30.10.2015 - Dzięki dobrym nastrojom konsumenckim trwa ożywienie w sektorze detalicznym

Dzięki dobrym nastrojom konsumenckim trwa ożywienie w sektorze detalicznym. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego we wrześniu br. przychody sprzedawców w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły realnie o 3,4% i nominalnie o 3,2%, a w zestawieniu z sierpniem br. pozostały na niezmienionym poziomie.

Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych zwiększyła się realnie o 3,1% r/r i nominalnie o 3,6% r/r. Obroty w hipermarketach, supermarketach i galeriach handlowych były wyższe realnie o 3,2% r/r i nominalnie o 3,6% r/r, a w mniejszych sklepach spożywczych realnie o 2,0% r/r i nominalnie o 3,3% r/r. Przychody ze sprzedaży detalicznej innych towarów niż spożywcze zwiększyły się realnie o 3,5% r/r i nominalnie o 3,2% r/r. Wciąż najlepiej rozwijał się handel internetowy i wysyłkowy (realnie: + 8,6% r/r, nominalnie: + 9,2% r/r) oraz sprzedaż odzieży, obuwie i wyrobów skórzane (realnie: + 3,1% r/r, nominalnie: + 4,3% r/r).

Od początku 2015 r. przychody z handlu detalicznego wzrosły o 2,8% r/r, głównie za sprawą sprzedaży w internecie i wysyłkowej (realnie: + 8,8% r/r, nominalnie: + 8,7% r/r). Według prognoz Niemieckiej Federacji Sprzedawców Detalicznych (HDE) wyniki powinny jeszcze wzrosnąć w najbliższych miesiącach w związku z okresem przedświątecznym i z wydatkami na zapewnienie pomocy imigrantom z Bliskiego Wschodu. Dlatego na koniec roku można spodziewać się najwyższego rekordu sprzedaż detalicznej od lat 90. na poziomie ok. 471 mld EUR.

Według badań konsumenckich Niemcy są gotowi wydać na prezenty świąteczne średnio 460 EUR. Szczególnie popularne są książki i kosmetyki, jak również zegarki i biżuteria. W listopadzie i w grudniu sprzedaż detaliczna może wzrosnąć o 2,0% r/r do 87 mld EUR, w tym handel internetowy zwiększy się o 12% r/r do 11,2 mld EUR. Wysoki przewidywania HDE potwierdzają m.in. dane z rynku pracy, dotyczące bezpiecznego zatrudnienia i wzrostu realnych dochodów.

 

Źródło: Destatis, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin