Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZbiorczy wskaźnik PMI w październiku br.: 54,2 pkt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 18:55:09
niemcy, gospodarka, wphi berlin

Berlin, 04.11.2015 - Według badań Markit Economics na początku IV kwartału niemiecka gospodarka wciąż utrzymuje wysoki poziom wzrostu, choć nieco zwolniła tempa. Zbiorczy

Według badań Markit Economics na początku IV kwartału niemiecka gospodarka wciąż utrzymuje wysoki poziom wzrostu, choć nieco zwolniła tempa. Zbiorczy wskaźnik menedżerów logistyki PMI w październiku br. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem wzrósł o 0,1 pkt do 54,2 pkt. Badania przeprowadzono w ponad 800 przedsiębiorstwach usługowych i przemysłowych, ocena dotyczy m.in. nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia, a wartość progowa oddzielająca wzrost aktywności od spadku wynosi 50 pkt.

Indeks sektora usługowego zwiększył się o 0,4 pkt do 54,5 pkt i według przedsiębiorców wzrostowa tendencja trwająca od dwóch i pół roku będzie się utrzymywała. Solidnymi podstawami do tego są systematycznie rosnąca liczba nowych zamówień, najwyższa od czterech lat liczba zamówień oczekujących oraz stale zwiększające się zatrudnienie. Choć przedsiębiorcy narzekają na brak odpowiedniej kadry pracowniczej pozwalającej przyspieszyć realizację zamówień, jak również niezbyt dobrze oceniają perspektywy gospodarcze w związku z sytuacją na światowych rynkach.

Indeks sektora przemysłowego zmniejszył się o 0,2 pkt do 52,1 pkt, co wskazuje na spowolnienie rozwoju w najbliższym czasie. Liczba nowych zamówień rośnie od jedenastu miesięcy, ale według przedsiębiorców spada popyt wśród zagranicznych kontrahentów. Wyniki produkcyjne były nieco niższe niż miesiąc wcześniej – wzrosła produkcja dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych, a spadła dóbr pośrednich. Zwiększyły się zapasy towarów w magazynach do najwyższego poziomu od czterech lat, a liczba zaległych zamówień wzrosła dziewiąty miesiąc z rzędu. Dzięki niskim cenom energii i ropy zmniejszyły się koszty przedsiębiorców i spadły ceny sprzedaży.

Zbiorczy wskaźnik PMI wynoszący 54,2 pkt wskazuje, że produkcja w Niemczech utrzymuje się na wysokim poziomie, dzięki rosnącym od dziesięciu miesięcy zamówieniom nowym i zaległym. W związku z zobowiązaniami handlowymi przedsiębiorcy wykazują najwyższą od czterech lat gotowość do przyjmowania nowych pracowników. Pomimo dużego obciążenia finansowego, szczególnie kosztami pracowniczymi, firmy starają się utrzymywać konkrecyjne ceny. Największy niepokój przedsiębiorców budzi osłabienie światowej koniunktury, choć wielu z nich wciąż spogląda w przyszłość optymistycznie.

Źródło: Reuters, Markit

Opracowanie: JS/WPHI Berlin