Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZamówienia w przemyśle niemieckim we wrześniu br.: -1,7 m/m

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 19:04:03
niemcy, zamówienia, przemysł, wphi berlin

Berlin, 05.11.2015 - Osłabienie gospodarcze na światowych rynkach - zarówno na wschodzących, jak i na europejskich - coraz mocniej odbija się na niemieckim przemyśle.

Osłabienie gospodarcze na światowych rynkach - zarówno na wschodzących, jak i na europejskich - coraz mocniej odbija się na niemieckim przemyśle. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki we wrześniu br. liczba zamówień była mniejsza o 1,7% m/m, co jest trzecim spadkiem w tym roku i najsłabszym okresem od blisko czterech lat. Specjalności spodziewali się wzrostu o 1,0% m/m po kolejnych spadkach w sierpniu (- 1,8% m/m) i w lipcu (- 2,2% m/m). Jednak ministerstwo uspokaja, że koniunktura w sektorze produkcyjnym wciąż jest dobra.

Zamówienia z zagranicy spadły w sumie o 2,4% m/m - głównie zmniejszył się popyt w krajach strefy euro (- 6,7% m/m), a z kolei w pozostałych krajach popyt nieznacznie wzrósł (+ 0,7% m/m). Zmniejszyły się również po raz kolejny zamówienia krajowe (- 0,6% m/m). Przy tym wzrosło zapotrzebowanie na dobra pośrednie (+ 0,4% m/m), a zmniejszyło na dobra inwestycyjne (- 2,9% m/m) i na dobra konsumpcyjne (- 0,4% m/m)

W III kwartale zamówienia w przemyśle były niższe o 2,8% niż w II kwartale. Zwiększył się popyt krajowy (+ 0,3% kw/kw) i w krajach strefy euro (+ 0,9% kw/kw), a zmniejszył poza strefą euro (- 8,6% kw/kw). Wyniki dla przemysłu pogorszyły się w lipcu i w sierpniu, a we wrześniu nastąpiła nieznaczna poprawa. O ile problemem pozostaje systematyczne zmniejszanie się zamówień spoza strefy euro, tak zamówienia ze strefy euro i krajowe rosną w umiarkowanym tempie wspierając przy tym rozwój koniunktury. Jak zapewniają ekonomiści, klimat biznesowy dla niemieckich firm do końca roku powinien pozostać korzystny.

Źródło: Destatis, Reuters, BMWI

Opracowanie: JS/WPHI Berlin