Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemiecki indeks Ifo w listopadzie br.: 109,0 pkt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 19:10:21
niemcy, gospodarka, ifo, wphi berlin

Monachium, 24.11.2015 - Pomimo zagrożenia terrorystycznego w Europie i słabej koniunktury w światowej gospodarce, nastroje niemieckich przedsiębiorców są najlepsze od osiemnastu miesięcy.

Pomimo zagrożenia terrorystycznego w Europie i słabej koniunktury w światowej gospodarce, nastroje niemieckich przedsiębiorców są najlepsze od osiemnastu miesięcy. W listopadzie br. indeks Ifo wzrósł o 0,8 pkt do 109,0 pkt, firmy lepiej oceniają sytuację gospodarczą niż w październiku (113,4 pkt) i bardziej optymistycznie spoglądają na kolejnych sześć miesięcy (104,7 pkt).

Wskaźnik klimatu biznesowego w handlu hurtowym (15,1 pkt) osiągnął najlepszy wynik od prawie dwóch lat. Dobre nastroje panują również w przemyśle przetwórczym (12,1 pkt), gdzie indeks przez ostanie trzy miesiące systematycznie obniżał wartość. Tymczasowo pogorszyła się ocena sprzedawców detalicznych (8,2 pkt), choć wciąż utrzymuje się ona na stabilnym poziomie. W branży budowniczej cały czas trwa wzrost i wskaźnik osiągnął już najwyższą wartość od czasu zjednoczenia (2,6 pkt).

Według specjalistów z Ifo, dzięki słabemu euro, niskim cenom energii i solidnemu popytowi krajowemu na przedsiębiorców nie mają znaczącego wpływu tymczasowe wahania wywołane m.in. przez skandal spalinowy w Volkswagenie, zamachy terrorystyczne w Paryżu czy kryzys uchodźców. Aktualna ocena daje nadzieję na dalszy wzrost gospodarczy pod koniec roku. W okresie jesiennym i zimowym ważne będzie zwiększenie eksportu do USA i Wielkiej Brytanii oraz inwestycje w maszyny, urządzenia i pojazdy, ponieważ w lecie główne impulsy do rozwoju pochodziły od konsumentów oraz z wydatków rządowych na pomoc dla uchodźców, co pozwoliło na wzrost PKB w III kwartale o 0,3%.

Źródło: Instytut Ifo, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin