Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndeks niemieckiego rynku finansowego ZEW w listopadzie br.: 1,9 pkt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 21:20:17
niemcy, gospodarka, zew, wphi berlin

Mannheim, 18.11.2015 -Oczekiwania koniunkturalne niemieckiego rynku finansowego w ostatnim kwartale br. znów rosną.

Oczekiwania koniunkturalne niemieckiego rynku finansowego w ostatnim kwartale br. znów rosną. W listopadzie indeks instytutu ZEW zwiększył się o 9,2 pkt do 10,4 pkt, to pierwszy wzrost po siedmiu miesiącach spadków (średnia długoterminowa: 24,8 pkt). Według ekonomistów poprawiły się perspektywy gospodarcze, dzięki wysokiej konsumpcji prywatnej, niskiemu kursowi euro i regularnej wymianie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Odczyt indeksu dotyczącego oceny bieżącej sytuacji w Niemczech obniżył się o 0,8 pkt do 54,4 pkt. Wskaźnik oceny bieżących nastrojów w strefie euro poprawił się o 1,2 pkt do -10,0 pkt, a indeks oczekiwań spadł nieznacznie o 1,8 pkt do 28,3 pkt. Chociaż badania zostały przeprowadzone przed zamachami w Paryżu, przedstawiciele instytutu ZEW uważają, że nie powinny one zaważyć na ocenach rynku finansowego. Za to na wzrost oczekiwań niemieckich analityków i specjalistów mogły mieć wpływ m.in. powolna stabilizacja na rynku chińskim i opanowanie skutków afery w Volkswagenie. Na koniec roku wzrost PKB prognozowany jest na poziomie 1,7%.

Źródło: Instytut ZEW, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin