Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrognozy gospodarcze dla Niemiec na 2016 r. (wg IW Kolonia)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 21:23:54
niemcy, gospodarka, iw kolonia, wphi berlin

Kolonia, 23.11.2015 - Niemieckie firmy ostrożnie oceniają dalszy rozwój gospodarczy kraju.

Niemieckie firmy ostrożnie oceniają dalszy rozwój gospodarczy kraju. Według Instytutu Badań nad Gospodarką (IW) w Kolonii w 2016 r. PKB wzrośnie o 1,5%. Główny wpływ na kształtowanie się gospodarki będzie miało dalsze spowolnienie na kluczowych światowych rynkach (Chiny, Brazylia, Rosja) oraz napływ uchodźców, który wciąż jest trudny do oszacowania.

Produkcję planuje zwiększyć 38% firm, a jeszcze w badaniach na wiosnę wzrost zapowiadało 43% przedsiębiorstw. Z kolei zmniejszenia produkcji obawia się 14% ankietowanych – w szczególności firmy w sektorze przemysłowym i w budownictwie. Do zwiększenia eksportu przymierza się 26% firm, a na wiosnę wzrost zagranicznej wymiany handlowej deklarowało 32% przedsiębiorstw. Według Instytutu IW w Kolonii eksport towarów i usług wzrośnie realnie o 3,25%. Dodatkowo większe inwestycje w przyszłym roku zapowiada 35% firm.

Oceny przedsiębiorców dotyczące rozwoju rynku pracy pozostają dużo pewniejsze. Ponad 28% firm spodziewa się wzrostu zatrudnienia, a jedynie 17% obawia się spadku. Specjaliście z Instytutu IW w Kolonii zapowiadają nawet rekordową liczbę 43,25 mln pracowników. Liczba bezrobotnych wzrośnie o 120 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniesie 6,5%. Napływ uchodźców na rynek pracy nie powinien zachwiać równowagi, ale w tym celu rząd musi zapewnić większe wsparcie przy integracji i bardziej elastyczne warunki zatrudnienia.

Źródło: Reuters, IW Köln

Opracowanie: JS/WPHI Berlin