Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowe prognozy gospodarcze dla Niemiec na 2016 r. (wg ocen: IfW Kilonia, Ifo Monachium, Deutsche Bank, IWH Halle, Commerzbank)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 20:20:14
niemcy, prognozy, ifw kilonia, ifo monachium, deutsche bank, iwh halle, commerzbank, wphi berlin

Berlin, 21.12.2015 - Na koniec bieżącego roku czołowe niemieckie instytucje ekonomiczne przedstawiają prognozy gospodarcze.

Na koniec bieżącego roku czołowe niemieckie instytucje ekonomiczne przedstawiają prognozy gospodarcze. Najwyższy wzrost PKB w 2016 r. przewiduje instytut IfW w Kilonii o 2,2% (zwiększony z 2,1%), instytut Ifo w Monachium i Deutsche Bank o 1,9%, instytut IWH w Halle o 1,6% i Commerzbank o 1,3% (obniżony z 1,5%). Jak twierdzą ekonomiści, takie duże różnice wskazują na to, że sytuacja gospodarcza w nadchodzącym roku może być niepewna. W 2015 r. afera spalinowa w VW, spowolnienie gospodarcze w Chinach, zwiększenie sankcji wobec Rosji czy kryzys uchodźców w Europie, zahamowały dotychczasowy rozwój kraju i dalsze problemy mogą nawet zdestabilizować gospodarkę Niemiec.

Szczególnie duży niepokój budzi przedłużający się kryzys na rynkach wschodzących m.in. w Chinach, Brazylii, Rosji, ponieważ mniejsza liczba zamówień z tych krajów obniży produkcję przemysłową i eksport. Pod znakiem zapytania stoi również zwiększenie stóp procentowych w USA, które pozwoli utrzymać słabą pozycję euro, ale zwiększy koszty dla firm operujących w dolarach. W kraju korzystna sytuacja na rynku pracy i rosnące zarobki oraz niskie ceny ropy ograniczające wzrost inflacji będą dalej napędzać wysoką konsumpcję w kraju. Według instytutu IfW dodatkowym bodźcem będą większe wydatki rządowe na przyjmowanie uchodźców, choć w dłużej perspektywie proces ten może okazać się dużym obciążeniem dla kraju.

Aktualne perspektywy gospodarcze nie budzą entuzjazmu wśród przedsiębiorców. Z badań sektora MŚP wynika, że w skali od -10 do +10 obecną sytuację oceniają oni na 3,5 pkt, a kolejne trzy miesiące na 1,9 pkt, co jest najniższym wynikiem od czasu kryzysu finansowego w 2008 r.

Źródło: Reuters, die Welt, IfW

Opracowanie: JS/WPHI Berlin