Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndeks Ifo w grudniu br.: 108,7 pkt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-29 22:21:42
monachium, ifo, wphi berlin

Monachium, 28.12.2015 - Nastroje niemieckich przedsiębiorców po dłuższym okresie poprawy nieznacznie się pogorszyły.

Nastroje niemieckich przedsiębiorców po dłuższym okresie poprawy nieznacznie się pogorszyły. W grudniu br. indeks Ifo spadł o 0,3 pkt do 108,7 pkt – firmy niżej oceniały aktualną sytuację gospodarczą niż miesiąc wcześniej (112,8 pkt), a ich oczekiwania na kolejne sześć miesięcy pozostały bez zmian (104,7 pkt). Jednak w porównaniu z danymi z analogicznego okresu ubiegłego roku nastroje przedsiębiorców wciąż pozostają optymistyczne.

Wskaźnik klimatu biznesowego w przemyśle przetwórczym zwiększył wartość - oczekiwania firm się poprawiły (12,3 pkt) i dokonały one korekty planów produkcyjnych, ale ich ocena obecnej sytuacji była niższa. W handlu hurtowym indeks się zmniejszył (11,8 pkt) – niższa była zarówno aktualna ocena, jak i pogorszyły się perspektywy na kolejne miesiące. Podobnie osłabił się wskaźnik wśród sprzedawców detalicznych (7,3 pkt), przy czym zmniejszyła się obecna ocena, a wzrosły oczekiwania. W branży budowlanej nie udało się utrzymać rekordowej wartości indeksu Ifo sprzed miesiąca i obniżył się on nieznacznie (1,8 pkt) – w związku z lepszymi warunkami pogodowymi przedsiębiorcy lepiej oceniali aktualną sytuację, a mniej optymistycznie spoglądali na początek nadchodzącego roku.

W opinii ekonomistów obecny spadek wskaźnika Ifo nie powinien być niepokojący, ponieważ spowodowany jest głównie wyjątkowo wysokim wynikiem miesiąc wcześniej, który był najwyższy od połowy 2014 r. Sytuacja w poszczególnych branżach jest zróżnicowana, dlatego trudno jest jednoznacznie wskazywać na zbliżający się kryzys czy doszukiwać się negatywnych skutków zamachów w Paryżu albo napływu uchodźców do Niemiec. Specjaliści z instytutu zapowiadają na 2016 r. silny wzrost gospodarczy nawet o 1,9%, choć ostrzegają przed dwoma zagrożeniami: załamaniem chińskiej gospodarki i kryzysem w strefie euro. Głównymi motorami napędowymi pozostaną niska cena ropy i słabe euro, a małe bezrobocie i wysokie płace przyczynią się do wzrostu konsumpcji obywateli. Dodatkowe rząd przekaże na pomoc uchodźcom 21 mld EUR, co zwiększy obroty w handlu detalicznym i usługach. W handlu zagranicznym ważną rolę odegra współpraca z USA, a w kraju rozpocznie się boom budowlany.

Źródło: Instytut Ifo, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin