Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywy dla producentów maszyn na 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2015-12-30 15:26:46
niemcy, budowa maszyn, wphi berlin

Berlin, 31.12.2015 - Jedna z najważniejszych gałęzi niemieckiego przemysłu boryka się z coraz większymi problemami.

Jedna z najważniejszych gałęzi niemieckiego przemysłu boryka się z coraz większymi problemami. Według Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) w 2015 r. i w 2016 r. nie będzie wzrostu produkcji maszyn, a w związku z malejącym popytem na świecie branżę czekają trudne czasy. W bieżącym roku do października zanotowano spadek o 0,5% i do końca roku nie należy spodziewać się wzrostu. W przyszłym roku niemieckie firm powinny ponownie wypracować blisko 200 mld EUR przychodów, ale specjaliści z VDMA przyznają, że przy niskich wynikach w eksporcie nawet ta kwota może być trudna do osiągnięcia.

W ostatnich miesiącach nie brakowało nowych zamówień z krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw, ale wciąż nie są one w stanie zrekompensować spadku popytu na rynkach wschodzących. Obecnie na brak zamówień narzeka jedna trzecia producentów maszyn, a ewentualna stagnacja na rynku w przyszłym roku nie oznacza uspokojenia sytuacji. Słaba pozycja euro wobec dolara nie rozwiąże kłopotów firm, ponieważ potrzebne są przede wszystkim nowe rynki zbytu. Dlatego przedstawiciele VDMA apelują do rządu o pomoc przy rozbudowie infrastruktury informatycznej, uelastycznienie rynku pracy, dofinansowanie badań naukowych oraz aktywne prowadzanie polityki handlowej na świecie.

Jako główne cele ekspansji wskazywany są kraje Afryki oraz dotychczas zamknięte rynki m.in. Kuby i Iranu. W przyszłym roku związek VDMA zamierza otworzyć własny oddział w Teheranie, aby usprawnić współpracę niemieckich firm po zniesieniu sankcji. Podobna placówka funkcjonuje m.in. w Rosji, ponieważ kraj zajmował wcześniej czwartą pozycję wśród głównych celów eksportowych. Jednak po wprowadzeniu sankcji i w wyniku problemów gospodarczych popyt na niemieckie maszyny zmniejszył się o jedną trzecią, a Rosja spadła na dziesiąte miejsce. Dopóki na tamtejszy rynek nie wejdą firmy chińskie, które systematycznie zwiększają swoją pozycję na świecie, przedsiębiorcy z Niemiec wciąż mają szanse odbudować relacje handlowe.

Trudna sytuacji niemieckich producentów maszyn może odbić się negatywnie na krajowym rynku, ponieważ branża daje największe zatrudnienie na poziomie miliona osób. Przy spadku produkcji przestaną powstawać nowe miejsca pracy, a nawet mogą zostać zredukowane już istniejące. Według związku VDMA na razie firmy nie są w stanie zadeklarować wsparcia dla uchodźców poszukujących zatrudnienia i oczekują one od rządu wprowadzenia programu podnoszącego kwalifikacje przyszłych pracowników.

Źródło: Reuters, VDMA

Opracowanie: JS/WPHI Berlin