Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBerlin europejską stolicą start-up

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Hebda | 2016-01-22 14:57:18
start-up, wphi kolonia

W 2015 r. podwoiła się wartość inwestycji w niemieckie start-up i osiągnęła poziom 3,1 mld EUR. Szczególnie w tym względzie przoduje stolica Niemiec Berlin, ale nie tylko.

Nowe firmy tego typu w Berlinie przyciągnęły inwestycje o wartości 2,1 mld EUR. Na drugim miejscu jest Londyn, gdzie wartość tego typu przedsięwzięć wyceniono na 1,7 mld EUR. Dalsze miejsca na europejskim rynku zajmują Sztokholm i Paryż. Hamburg i Monachium są na miejscu 5. i 6. Są to wyniki badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Ernst&Young.

W 2015 r. finansowe wsparcie otrzymało 371 młodych przedsiębiorców, ale tylko w przypadku 48 dokapitalizowanie było to znaczne (tzn. wartość dwucyfrowa w mln EUR). Liderem w pozyskiwaniu kapitału został start-up z Essen, dostawca posiłków Delivery Hero, który zainkasował 590 mln EUR. Podobnej wielkości kapitały zebrali Kreditech, Zencap, Foodpanda oraz Hello Fresh.

Zainteresowanie inwestycjami w technologiczne star-up jest ogromne i wynika z niskiej rentowności inwestycji w inne alternatywne instrumenty oraz preferencji gospodarczych związane z rozwojem digitalizacji. Moda na inwestycje w start-up wynika również z głośnych przejęć tego typu firm za ogromne kwoty lub ich udanych wejść na giełdę.

Głównym kierunkiem inwestowania w start-up są branże związane z usługami dla konsumentów oraz handlem online. Na drugim miejscu są tzw. Fintechs, czyli platformy online będące konkurencją dla tradycyjnych banków i ubezpieczycieli.

 

Więcej informacji:

http://www.handelsblatt.com/finanzen/anlagestrategie/trends/risikokapital-berlin-bleibt-europas-hauptstadt-der-start-ups/12858108.html?nlayer=News_1985586

 

Opracowała: MH; WPHI Kolonia