Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPłaca minimalna w Niemczech dotyczy 4 mln miejsc pracy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2016-04-16 14:38:52
niemcy, płaca minimalna, milog, wphi berlin

Wiesbaden, kwiecień - Dzięki wprowadzeniu płacy minimalnej w Niemczech wzrosło wynagrodzenie dużej grupy słabiej zarabiających pracowników.

Dzięki wprowadzeniu płacy minimalnej w Niemczech wzrosło wynagrodzenie dużej grupy słabiej zarabiających pracowników. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny w kwietniu 2014 r. ok. 5,5 mln miejsc pracy było opłacanych poniżej poziomu 8,50 EUR. Natomiast od początku 2015 r. ustawą zostało objętych ok. 4,0 mln osób (10,7 % całego rynku pracy), a 1,5 mln stanowiło od niej wyjątek (m.in. praktykanci, stażyści, niepełnoletni).

Stawka minimalna ma za zadanie chronić głównie miejsca pracy, których nie obejmuje wynagrodzenie taryfowe – to ok. 3,3 mln osób (82,3% pracowników objętych ustawą). Wśród nich przeważają osoby zatrudnione w handlu detalicznym i w gastronomii (0,5 mln osób). Na wschodzie kraju płaca minimalna dotyczy 1,1 mln osób (1/4 nisko opłacanych miejsc pracy) - to 22,0% wszystkich pracowników z dawnych Niemiec Wschodnich. Ustawie podlegają tam głównie osoby zatrudnione na pełny etat (0,4 mln osób). Na zachodzie płaca minimalna obejmuje 2,9 mln pracowników - to 8,9% wszystkich miejsc pracy na tym obszarze. W tym 2/3 objętych ustawą wykonuje tzw. mini jobs (1,9 mln osób). W sumie w zeszłym roku na zachodzie i wschodzie Niemiec 2,2 mln osób wykonywało tzw. mini-jobs, a w pełnym lub niepełnym wymiarze zatrudnionych było 0,9 mln osób.

Oprócz tego ustawie o płacy minimalnej podlega 2,5 mln kobiet (61,7% najmniej zarabiających osób) i 1,5 mln mężczyzn (38,3% najmniej zarabiających osób). Kobiety zabiały w kwietniu 2014 r. średnio 7,21 EUR za godzinę, a mężczyźni 7,18 EUR za godzinę. Gdyby w tamtym okresie została wprowadzona płaca minimalna, co miesiąc byłoby wypłacane wynagrodzenia brutto wyższe w sumie o 431 mln EUR, z czego w dawnych Niemczech Wschodnich o 39 % i dla kobiet o 58 %.

Minister pracy Andrea Nahles odnosząc się do przedstawionych wyników powiedziała, że wprowadzenie płacy minimalnej wbrew obawom nie spowodowało masowej likwidacji miejsc pracy, za to został zabezpieczony byt wielu pracowników na niżej opłacanych stanowiskach, poprzez objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i podwyższeniem wynagrodzenia.

Źródło: Destatis

Opracowanie: JS/WPHI Berlin


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Podłogarnia | Podłogi Olsztyn | Panele | Drzwi

Podłogarnia to Lider sprzedaży i montażu drzwi i podłóg w Olsztynie. Posiadamy najlepszy team mon...
Polska - OIsztyn 2021-09-22 Dodał: Sebastian Nowak Wyposażenie wnętrz, Drzwi i okna, Meble Zobacz ofertę

Agencja Reklamowa Olsztyn | Studio Reklamy | Agencja Marketingowa | Reklama Olsztyn

Agencja Reklamowa z Olsztyna oferuje profesjonalne usługi reklamowe dla firm z Olsztyna, jak i ca...
Polska - Olsztyn 2021-09-20 Dodał: Sebastian Wieczorek Media i reklama Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert