Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRekordowe wykorzystanie OZE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2016-07-15 14:57:06
oze, niemcy, wphi berlin

Berlin - Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Niemczech w coraz większym stopniu pokrywane jest ze źródeł odnawialnych.

Berlin - Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Niemczech w coraz większym stopniu pokrywane jest ze źródeł odnawialnych. Według instytutu Agora Energiewende w niedzielę 15 maja w czasie weekendu po święcie Wniebowstąpienia po raz pierwszy prawie całe prąd pochodził z OZE, a ceny energii przez kwadrans nawet były ujemne. W okolicach godziny 14:00 popyt krajowy wynosił 45,8 GW, a elektrownie słoneczne i wiatrowe dostarczały łącznie 45,5 GW energii.

 

Ostatecznie w ciągu całego dnia aż 87,6% zapotrzebowania na energię elektryczną zostało pokryte z OZE, na co złożyło się kilka korzystnych czynników. Po pierwsze sprzyjały warunki atmosferyczne, ponieważ niebo było bezchmurne i świeciło mocne słońce, a jednocześnie wiał lekki wiatr. Po drugie korzystając z kilku wolnych dni Niemcy wyjechali z miasta, spędzali dużo czasu na świeżym powietrzu, więc zużycie prądu w domach było mniejsze.

 

Jednocześnie eksperci ostrzegają, że system w kraju wciąż nie działa prawidłowo, ponieważ dochodzi coraz częściej do nadprodukcji. Przyczyną tego są stare elektrownie węglowe i jądrowe, które nie mogą dynamicznie reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne i natychmiastowo zmniejszać albo zwiększać produkcji. Dlatego wywierany jest nacisk na ministra gospodarki, Sigmara Gabriela, żeby doprowadził do zamknięcie kolejnych elektrowni węglowych, a także ograniczył działalność elektrowni atomowych.

 

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Odnawialnych Źródeł Energii (IWR) opublikowało również aktualne prognozy, według których w 2016 r. w Niemczech więcej prądu zostanie pozyskane z elektrowni wiatrowych niż atomowych. W ośmiu elektrowniach atomowych produkcja spadnie do poziomu poniżej 90 mld kWh w związku z wyłączeniem z sieci jednej elektrowni i pracami konserwacyjnymi w kilku innych siłowaniach. Tymczasem jeszcze w ubiegłym roku elektrownie atomowe wyprodukowały 92 mld kWh, czyli 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej.

 

Z kolei łączna produkcja siłowni wiatrowych zainstalowanych na lądzie i wzdłuż wybrzeża powinna przekroczyć 100 mld kWh. W ubiegłym roku wyprodukowały on 88 mld kWh, czyli 13% całkowitej produkcji energii. Przyrost w ciągu roku powinien wynieść 12 mld kWh, w tym głównie instalacji przybrzeżnych o ponad 10 mld kWh. Rok temu wiatrowe elektrownie przybrzeżne wyprodukowały ok. 2300 MW energii, a turbiny na lądzie 3500 MW. Sprawnie będzie rozwijała się również fotowoltaika, która w ostatnich latach nieco zwolniła tempo. Do jej ponownego wzrostu przyczyni się rozwój technologii prowadzących do coraz niższych kosztów budowy większych i wydajniejszych instalacji. Zmiany na rynku są również częścią światowego trendu, którego pionierami byli Niemcy.

 

Źródło: IWR, dw.pl

Opracowanie: JS/WPHI Berlin