Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuVolkswagen znacząco poprawia wyniki finansowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Hebda | 2016-07-29 09:49:04
wphi kolonia, auta, sprzedaż, volkswagen

Pomimo skandalu z fałszowaniem pomiaru spalinami wynik finansowy koncernu za 2. kwartał br. uległ poprawie. To efekt polityki oszczędzania oraz zwiększenia sprzedaży aut.

Zysk operacyjny zwiększył się o 20% do poziomu 4,4 mld EUR. Uwzględniając odpisy na rezerwy i wydatki nadzwyczajne jest to poziom 1,9 mld EUR. Sprzedaż koncernu w omawianym okresie wzrosła o 2% do poziomu 57 mld EUR.

 

W ciągu pierwszych 6. miesięcy sprzedano 5,12 mln pojazdów. Tym samym koncern utrzymał pozycję najsilniejszego na świecie producenta samochodów, przed Toyotą.

 

Odpisy na przeszłe wydatki nadzwyczajne związane m.in. ze skandalem pomiarami spalin wyniosły 1,6 mld EUR. Koncern szacuje koszt ewentualnych roszczeń z tego tytułu na 16,2 mld EUR. Wezwania do naprawy prawie 0,5 mln samochodów sprzedanych na rynku amerykańskim z pojemnością 2,0 litra będą kosztować ponad 10 mld EUR. Następne 5 mld EUR firma musi wpłacić do dwóch funduszy środowiskowych.

 

Koszty skandalu na rynku amerykańskim mogą być mniejsze, o ile mniej Amerykanów zechce skorzystać z naprawy, ale i większe, gdyż trzy stany amerykańskie będą kierować pozwy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Dodatkowe koszty dla koncernu związane są z odszkodowaniami na rynku kanadyjskim. Również właściciele marek VW w Europie oczekują odszkodowań.

 

Więcej informacji:

http://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/volkswagen-vw-profitiert-von-sparkurs-betriebsgewinn-steigt/13938384.html

 

Opracowała: MH; WPHI Kolonia