Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNiemiecka gospodarka motorem napędowym UE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Rzeźniczek | 2016-08-18 20:24:49
gospodarka, niemcy, ue, wphi berlin

Berlin/Bruksela, sierpień 2016 - Pomimo niższego wzrostu w II kwartale niemiecka gospodarka wciąż pozostaje jedną z wiodących w Unii Europejskiej.

Pomimo niższego wzrostu w II kwartale niemiecka gospodarka wciąż pozostaje jedną z wiodących w Unii Europejskiej. Średnia wzrostu w całej strefie euro wyniosła 0,3%, a najwyższy przyrost PKB odnotowano w Hiszpanii (+ 0,7 %) i w Holandii (+ 0,6%). Niemcy z wynikiem 0,4 % znalazły się w pierwszej trójce, tymczasem we Francji i we Włoszech trwa stagnacja, za to po kryzysie powoli nabiera tempa gospodarka Grecji i Portugalii.

Ekonomiści przypominają, że początek roku ze wzrostem 0,7 % w I kwartale był bardzo obiecujący. Jednak zmniejszenie handlu m.in. z USA i Chinami osłabiło wyniki gospodarcze Niemiec. Zabrakło również inwestycji, które dałyby dodatkowy impuls do rozwoju. Jednak sytuacja w kraju pozostaje stabilna m.in. za sprawą konsumpcji krajowej i zatrudnienia.

Oceny ekonomistów dotyczące prognoz na bieżący rok nie są zgodne - instytut DIW ostrzega przed szokiem wywołanym przez Brexit, a ekonomiści z Commerzbanku potwierdzają stabilną sytuację w kraju i zwiększają prognozę wzrostu na 1,8%. Natomiast według oceny niemieckiego rządu w 2016 r. PKB powinien wynieść 1,7%.

Na razie niemiecka gospodarka wzrasta bez większych zakłóceń od ośmiu kwartałów. W swojej aktualnej ocenie specjaliści DIHK zwrócili uwagę, że dla dalszego rozwoju konieczne jest zwiększenie inwestycji, bo wysoka konsumpcja prywatna nie wystarczy w dłuższej perspektywie czasu. Natomiast sytuacja geopolityczna na pewno nie będzie w najbliższym czasie sprzyjała handlowi zagranicznemu, dlatego konieczne jest ciągłe poszukiwanie nowych rynków zbytu.

Źródło: Reuters, DIHK, Datev

Opracownie: JS/WPHI Berlin


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Rolety Warszawa

Oferujemy największy wybór rolet w Warszawie. Tysiące wzorów do wyboru. Podczas aranżacji pomi...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Przeprowadzki Wrocław

Oferujemy profesjonalne usługi przeprowadzkowe na terenie Wrocławia i okolicach Wrocławia. Nasza ...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

odzież z nadrukiem

Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją odzieży sportowej, reklamowej i gadżetów kibicowskich. Pos...
Polska - SZCZECIN 2021-12-01 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert