Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowa niemiecka strategia wsparcia eksportu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Paula Kurowski2 | 2016-10-11 12:53:41
wsparcie niemieckiego eksportu, niemiecka gospodarka, wphi berlin

Rząd Niemiec chce silniej niż dotychczas wesprzeć eksporterów.

Rząd Niemiec chce silniej niż dotychczas wesprzeć eksporterów. Minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) poinformował podczas prezentacji przyjętego właśnie dokumentu, że głównym celem ma być polepszenie konkurencyjności niemieckich firm w strategicznych projektach zagranicznych. Najważniejszym założeniem jest rozszerzenie wysokości gwarancji eksportowych w szczególnych przypadkach do 100% wartości kontraktu, zamiast dotychczasowych 5-20%.

Nowością jest również możliwość zastosowania kredytów eksportowych w przypadku projektów zagranicznych mających strategiczne znaczenie dla Niemiec. Dotychczas były one stosowane w tym zakresie wyłącznie w przypadku importu zasobów naturalnych.

Rząd niemiecki powoła ze swojego ramienia koordynatora projektów strategicznych, którym zostanie najprawdopodobniej sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, Mathias Machnig. Będzie on reprezentował rząd w kontaktach firm niemieckich z partnerami zagranicznymi. Aby móc zaoferować rodzimym firmom pełną ofertę finansowania projektów, powołana zostanie grupa zadaniowa wokół państwowego banku rozwoju KfW.

Kroki te są reakcją rządu Niemiec na zaostrzającą się konkurencję na rynkach światowych. Coraz częściej niemieccy eksporterzy nie są w stanie konkurować z firmami z innych państw, wspieranymi finansowo przez tamtejsze rządy. Przykładem może być np. budowa w Indiach linii kolejowej (Mumbaj-Ahmadabad) i zakup składów pociągów do jej obsługi, finansowane przez rząd japoński miliardowym kredytem na okres 50 lat i oprocentowaniu 0,1%.

 

Opracował MW, WPHI Berlin, na podstawie Handelsblatt z 6.10.2016

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby reklamowe

Jako że produkujemy piękne i solidne, a przede wszystkim trwałe torby reklamowe z nadrukiem, jest...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Media i reklama Zobacz ofertę

Torby bawełniane z nadrukiem

Nieodłączny element każdej rodziny XXI wieku są torby bawełniane z nadrukiem lub bez (nie ma to z...
Polska - ŻARY 2019-11-22 Dodał: Adam Burzyński Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert